Nieprzyjemny zapach w łazience? Dowiedz się skąd pochodzi

 nieprzyjemny zapach w łazience
15
Lis

Łazienka to pomieszczenie, w którym na co dzień panuje wysoka wilgotności, czyli idealne warunki do rozwoju bakterii, a co za tym idzie powstawania nieprzyjemnych zapachów. Brzydka woń może pochodzić z rury w pralce, zapchanego odpływu czy niedomkniętej klapki w wannie. Niektóre źródła nieprzyjemnego zapachu można wyeliminować samemu, do innych będzie potrzebny hydraulik. Niekiedy powodem są źle zamontowane instalacje wodne w łazience, dlatego wówczas usługi hydrauliczne będą koniecznością.

Instalacje wodne — jak zapobiegać powstaniu brzydkich zapachów?

Aby z łazienki nie wydobywały się brzydkie zapachy, przede wszystkim powinniśmy regularnie czyścić wszystkie instalacje kanalizacyjne. Bardzo istotne jest, aby regularnie czyścić odpływy i udrażniać rury, ponieważ to właśnie tam gromadzą się wszystkie nieczystości, takie jak resztki włosów, kosmetyków czy złuszczony naskórek, które stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Wystarczy do tego użyć odpowiednich preparatów do czyszczenia łazienki z dodatkiem chloru. Jednak i wówczas z łazienki może wydobywać się nieprzyjemny zapach. Warto zatem sprawdzić inne instalacje wodne, zwłaszcza syfony. 

Problemy związane z syfonem można naprawić bezinwazyjne, czyli bez jego rozbierania. Wystarczy do odpływu wlać odpowiedni detergent lub 2-3 łyżki sody wymieszanej z pół szklanki octu i odczekać 20 minut, a następnie zmyć odpływ gorącą wodą. Odpowiednio wykonane instalacje kanalizacyjne zakładają, że w syfonach zawsze znajduje się woda, która zapobiega przedostawaniu się brzydkich zapachów z rur do łazienki. Jeśli woda ta odparowuje, problem brzydkiego zapachu będzie powracał. Tego rodzaju instalacje wodne muszą być również zawsze napowietrzone, tak by ścieki nie wypełniały rur, a tym samym nie powodowały podciśnienia. Jeśli jednak problem z syfonami będzie się powtarzał, warto postawić na profesjonalne usługi hydraulicznie.

Usługi hydrauliczne – kiedy w łazience będzie potrzebny hydraulik?

Niekiedy nawet przy dużej dbałości o czystość w łazience, jej regularne wietrzenie i udrażnianie rur, nie pomoże wyeliminować problemu z nieprzyjemnymi zapachami. Jeśli zapach wydobywa się z rur w pralce możliwe, że zostały one nieprawidłowo zamontowane. Przyczyną mogą być źle wybrane rury lub stara uszczelka, którą należy zmienić. Często źródłem problemu jest nieprawidłowe wykończenie łazienki, a za nieprzyjemny zapach odpowiedzialne są źle zainstalowane instalacje wodne. Wówczas przyda się wykwalifikowany hydraulik.

Usługi hydrauliczne będą niezbędne, ponieważ wszelkie  instalacje kanalizacyjne znajdują się ścianach i stropach, a ich naprawa wymaga fachowej wiedzy. Tu ważny będzie dobór rur o odpowiedniej wielkości i średnicy, montaż uszczelek czy wywietrzników. Usługi hydrauliczne warto także zamówić w przypadku tzw. białego montażu, czyli montażu wanny, kabiny prysznicowej, umywalki, toalety czy bidetu.  Dzięki temu będziemy mieć pewność, że hydraulik poprawnie wykona wszystkie instalacje kanalizacyjne, dzięki czemu nie będziemy musieli w przyszłości przeprowadzać kosztownego remontu całej łazienki, aby raz na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.