Montaż kuchni – dlaczego lepiej zlecić to specjalistom?

24
Cze

Według projektu, czyli łatwo? Niekoniecznie!

Gotowy projekt kuchni zawiera teoretycznie wszelkie informacje niezbędne do tego, by wszystko urządzić tak, jak trzeba. W praktyce jednak samodzielny montaż kuchni wiąże się z dużym ryzykiem. Przede wszystkim wymaga od nas interdyscyplinarnej wiedzy. Dzisiejsze nowoczesne kuchnie zawierają najczęściej w projekcie wiele sprzętów sprytnie schowanych w meble (np. oświetlenie LED), zabudowanych (np. zmywarka, okap, coraz częściej również lodówka czy piekarnik) lub w jakiś sposób z umeblowaniem połączonych, co oznacza, że musimy przynajmniej w podstawowym stopniu znać się na elektryce czy hydraulice. Mało tego, nawet jeśli będziemy w stanie samodzielnie podłączyć elementy AGD, to do zachowania gwarancji na niektóre z nich (na przykład płyta grzewcza) konieczna jest pieczątka specjalisty z odpowiednimi uprawnieniami.

A to przecież dopiero początek! Musimy jeszcze mieć podstawową wiedzę związaną z montażem mebli, aby wiedzieć, jak poszczególne elementy przymocować, połączyć ze sobą i zaślepić – tak, by całość była stabilna, komfortowa w użytkowaniu, a jednocześnie dobrze prezentowała się pod względem wizualnym. Remont kuchni lub urządzanie jej od podstaw to zatem nie tylko robota fizyczna i bardzo precyzyjna, ale też wymagająca myślenia.

Wykończenie kuchni w nowoczesnym stylu – lepiej oddać to w ręce fachowców

Należy w tym miejscu podkreślić, że współczesne kuchnie nierzadko są projektowanie z wykorzystaniem nieszablonowych materiałów (np. kamienne blaty) czy designerskich, ale nie zawsze bardzo trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów (choćby niektóre rodzaje zlewów szczególnie wrażliwych na obicie). Potrzeba zatem sporych umiejętności manualnych, aby wszystko poszło zgodnie z planem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy poszczególne elementy składają się na nietypowe kształty – w formie litery M czy U. Wymagające jest też zamontowanie wyspy kuchennej.

Wszystko to zabiera dużo czasu i nerwów, a efekt jest niepewny. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się zlecić montaż kuchni fachowcom, którzy na co dzień się tym zajmują. Oprócz tego, że mają oni odpowiednie umiejętności i wprawę, to posiadają też niezbędny sprzęt, który wszystko ułatwia. Poza tym służą nam swoim doświadczeniem i doradzą, na jakie rozwiązania się zdecydować, z czego lepiej zrezygnować i gdzie jest przestrzeń do takiego przerobienia projektu, by użytkowanie kuchni było wygodniejsze. Mogą na przykład doradzić przesunięcie gniazdek (tak, by lepiej rozmieścić małe AGD) lub zasugerować zastosowanie innych materiałów wykończeniowych (np. szkła lacobel nad blatami i płytą grzewczą, które łatwo utrzymać w czystości). Z takimi specjalistami montaż kuchni przebiegnie szybko i sprawnie.