Parkiet w jodełkę – przygotowania do montażu
Zanim w ogóle zaczniemy układać deski parkietu, powinniśmy odpowiednio przygotować powierzchnię podłogi. Płaszczyzna powinna być idealnie równa, bez żadnych wybrzuszeń, które znacznie utrudnią równe położenie parkietu w jodełkę. Choć mogłoby się wydawać, że parkiet składa się głównie z małych desek, przez co łatwiej jest ukryć ewentualne nierówności podłoża, w rzeczywistości każdy defekt płaszczyzny może odbić się na komforcie pracy przy układaniu podłogi.
Ważne, by wylewka oprócz prawidłowego wypoziomowania była już dobrze wyschnięta. Jeśli wcześniej w miejscu montowania parkietu był inny rodzaj podłogi, ważne jest, by usunąć wszelkie pozostałości materiałów budowlanych: kleju, drewna oraz mocowań, a następnie dokładnie odkurzyć powierzchnię, by uniknąć zapylenia w czasie pracy.
Bardzo istotnym elementem jest również wybór odpowiedniej jakości desek. Powinny być one w miarę możliwości równe i regularnie wykończone. Oznacza to konieczność obejrzenia każdej deski przed zakupem, by wyłapać ewentualne nierówności, defekty czy wady wynikające z nieodpowiedniego składowania. Jeśli nie czujemy się na siłach, warto zlecić prace przygotowawcze, wraz z układaniem parkietu w jodełkę, profesjonalnej ekipie remontowej, która ma doświadczenie w tego typu sprawach.
Układanie parkietu w jodełkę
Oczywiście, jeśli tylko posiadamy zdolności manualne, odpowiednie narzędzia oraz wystarczająco dużo czasu, jesteśmy w stanie zabrać się za układanie parkietu samodzielnie. Oprócz oczywistych przedmiotów, takich jak kątownik z linijką, ołówek, metr czy rękawiczki robocze, przydatna będzie także wyrzynarka oraz okulary ochronne, dzięki którym praca przy docinaniu desek w rogach pomieszczenia będzie bezpieczna.
Na początku trzeba dokładnie zmierzyć wymiary pomieszczenia i rozrysować linię idącą przez jego środek. To właśnie w tym miejscu zaczniemy układanie parkietu w jodełkę, kładąc poszczególne deski symetrycznie i łącząc je ze sobą. Klasyczny parkiet w jodełkę charakteryzuje się ściętymi deskami, połączonymi ze sobą pod kątem 90 stopni. Układając podłogę, przesuwamy się poziomo w stronę obu ścian, by uzyskać symetryczny wzór. Gdy układamy deski przy ścianie, przesuwając się ku dolnej części pokoju, powinniśmy na bieżąco docinać brakujące elementy na rogach. To pozwoli uniknąć późniejszego rozsuwania desek, gdy te trwale zwiążą się klejem z podłożem.
W zależności od naszych potrzeb, możemy użyć specjalnego kleju do przymocowania parkietu do podłoża, lub posłużyć się wyłącznie łączeniem pióro-wpustowym. Jeśli w czasie docinania jedna z desek pęknie w niewłaściwy sposób, należy zamienić ją na inną. Po ułożeniu wszystkich elementów parkietu należy pozwolić klejowi wyschnąć, a następnie dokładnie odkurzyć okolicę, usuwając wszelkie zabrudzenia. Ostatni krok to zabezpieczenie podłogi lakierem – to istotne, jeśli wybraliśmy parkiet z surowego drewna, bez impregnacji.