Chcąc nadać nowego charakteru wnętrzom czasem decydujemy się na porządny remont, obejmujący wyburzanie ścian. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi, że tego typu prace murarskie lepiej zlecić prawdziwym fachowcom, by uniknąć kosztownych wpadek. O czym powinniśmy wiedzieć decydując się na wyburzanie ścian? Jak powinna wyglądać zmiana układu mieszkania?
Wyburzanie ścian działowych
Zanim zaplanujemy wydzielenie nowego pokoju czy zmianę aranżacji pomieszczenia, warto zadać sobie pytanie, czy mamy do czynienia ze ścianą nośną (zwaną również konstrukcyjną) czy ścianką działową. Bez względu na to, wszelkie prace murarskie, od wyburzenia po stawianie nowych ścian, powinny przebiegać pod okiem specjalisty i być konsultowane z inżynierem budownictwa lub architektem. W innym wypadku możemy narazić się na spore problemy i jeszcze większe koszty.
W teorii nie powinniśmy napotkać większych problemów, jeśli chcemy usunąć ściany działowe. Niestety, rzeczywistość często odbiega od tego, co pokazane jest w papierach. Zdarza się, zwłaszcza w starszych budynkach, że ściana działowa jest odpowiedzialna za odbieranie częściowych obciążeń, w wyniku czego po jej usunięciu może dojść do wygięcia stropu, a nawet lokalnych zawaleń. W takim wypadku należy skonsultować sprawę z profesjonalistą, który zadba o zastosowanie podciągu.
Zasady przy burzeniu ścian
Na początku powinniśmy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego podparcia stropowi w miejscu, w którym będziemy burzyć ścianę. Robi się to za pomocą stempli z regulowaną wysokością. Sam proces wyburzania powinien przebiegać od góry do dołu. Nigdy nie powinniśmy zaczynać od środka muru, ponieważ może to doprowadzić do nadwyrężenia stropu lub przewrócenia się ściany w wyniku zbyt dużego obciążenia dynamicznego.
Gdy mamy do czynienia ze ścianą działową w technologii szkieletowej, wystarczy zlikwidować okładzinę płytową, usunąć izolację i odkręcić szkielet nośny. Jeśli ściana jest zbudowana z cegieł, bloczków lub pustaków, konieczne jest wykucie warstwy bezpośrednio pod stropem, a następnie rozebranie kolejnych warstw.
Wyburzenie ściany nośnej – czy to w ogóle możliwe?
W wielu przypadkach ściana nośna nie powinna zostać naruszona. Są jednak wyjątki od tej reguły, dzięki czemu często jest możliwość zlikwidowania ścianki konstrukcyjnej. Wymaga to jednak konsultacji z konstruktorem lub architektem, który wykona projekt przebudowy. Wyburzenie ściany nośnej wiąże się również z koniecznością uzyskania pozwolenia z urzędu, a w przypadku gdy nie jesteśmy właścicielem budynku – także zgodę administratora.
Po wyburzeniu ściany nośnej jest ona zwykle zastępowana specjalnym podciągiem, który będzie odpowiedzialny za przyjmowanie obciążeń. W niektórych wypadkach może być konieczne również zastosowanie dodatkowych słupów, które zniwelują dodatkowe obciążenia.