Ścianka działowa z płyty g-k – potrzebne materiały
Choć postawienie ścianki działowej z płyty gipsowo-kartonowej nie należy do bardzo trudnych wyzwań, jest to zadanie dość czasochłonne i wymagające zgromadzenia odpowiedniej ilości materiałów. Ilość konkretnych produktów oraz ich właściwości zależne są od projektu, jaki chcesz wykonać. Zanim wybierzesz się na zakupy, warto więc dokładnie przeliczyć, czego będziesz potrzebować. Oto krótka lista niezbędnych materiałów:
- profile metalowe UW
- profile CW
- płyty g-k
- wełna mineralna lub płyty ocieplające
- wkręty do łączenia profili
- wkręty do płyt g-k
- słupki ościeżnicowe
- kołki do szybkiego montażu
- masa szpachlowa do łączenia spoin
- grunt
- taśma do łączenia płyt
- profile ościeżnicowe
- folia izolacyjna
- taśma akustyczna
- rurki do przewodów, gniazdka, przewody i włączniki (w razie zapotrzebowania)
Rodzaj płyty gipsowo-kartonowej wybierasz w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. W pomieszczeniu suchym wystarczą zwykłe, białe płyty g-k, jednak jeśli ścianka działowa będzie narażona na wilgoć, warto zainwestować w płyty impregnowane w kolorze zielonym. Z kolei w pobliżu pieców i źródeł grzewczych konieczne będzie zastosowanie płyty czerwonej o właściwościach ogniotrwałych.
Jak postawić ściankę działową z płyty GK? Niezbędne narzędzia
Oprócz materiałów, z których zbudujesz ściankę działową, konieczne będzie także przygotowanie odpowiednich narzędzi. Przyda się między innymi wiertarka, poziomnica, młotek, nóż monterski, piła ręczna, nożyce do blachy, wkrętarka, kątownik, kielnia do gipsu, wiadro, papier ścierny, paca blaszana, a w przypadku prac wymagających dostępu do kabli, także obierak do przewodów.
Jak postawić ściankę działową z płyty g-k? Krok po kroku
Aby powstała ścianka działowa, na początku musisz stworzyć całą konstrukcję wraz ze stelażem. Rozrysuj przegrody na ścianie, suficie oraz podłodze, a następnie przytnij profile. Przed montażem oklej je z pomocą taśmy akustycznej, a następnie przytwierdź z pomocą kołków do szybkiego montażu, wzmacniając połączenie wkrętami.
W poziome profile sufitowe i podłogowe, wsuń profile CW i wypionuj. Następnie ustaw pionowe profile w taki sposób, by na co drugim profilu przypadało łączenie dwóch płyt g-k. Należy wymierzyć to bardzo precyzyjnie, by krawędź płyty przypadała dokładnie na środku profilu. Mniej więcej w połowie wysokości słupków warto zamieścić dodatkowe poprzeczki poziome, by wzmocnić konstrukcję ścianki działowej.
Gdy już utworzysz stelaż, z jednej strony ścianki działowej zamocuj płytę g-k, przy pomocy wkrętów. Jeśli w ścianie przewidujesz montaż gniazdek lub włączników, warto rozpocząć od miejsca, w którym mają być one zainstalowane, by od razu wyciąć otwory, zainstalować oraz zabezpieczyć przewody.
Jak płyta jest już zainstalowana, od wewnątrz należy rozciągnąć folię izolacyjną, a we wnętrze stelaża włożyć wełnę izolacyjną, którą również należy przykryć folią. Na koniec zamontuj płytę, zamykając ścianę, a wszystkie łączenia między płytami pokryj siatką oraz zaszpachluj. Gdy szpachla wyschnie, całość wygładź papierem ściernym i zagruntuj. Ostatnim krokiem jest malowanie lub wykończenie zgodnie z własnym projektem.