Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Wszystko co musisz wiedzieć o lakierowaniu podłóg!

Wszystko co musisz wiedzieć o lakierowaniu podłóg!

 Lakierowanie podłogi drewnianej
12
Sie

Jak wybrać lakier do podłóg?

Lakierowanie parkietu pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale przede wszystkim ma za zadanie podnieść walory użytkowe drewnianej podłogi, ochronić ją przed zniszczeniem, a także ułatwić czyszczenie. Jednym z kluczowych aspektów przy wykonywaniu tej pracy jest wybór odpowiedniego preparatu. Czym kierować się przy wyborze lakieru do podłóg?

Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie jest przewidywane obciążenie podłogi. Czy lakierować będziesz parkiet w pokoju rzadko używanym, które nie jest silnie eksploatowane czy może w pomieszczeniu użytkowym, w którym podłoga wymaga dużo mocniejszej i trwalszej warstwy ochronnej.

Kolejny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę to rodzaj podłogi i typ drewna. Innego traktowania wymaga deska sosnowa w salonie czy mozaika parkietowa, a innego drewniany taras. Zanim sięgniesz po dany preparat sprawdź, czy jego przeznaczenie zgadza się z twoimi potrzebami. Dobrze dobrany lakier nie tylko doskonale ochroni podłogę, ale przede wszystkim będzie odpowiadał na naturalne potrzeby konkretnego rodzaju drewna.

Ostatnia kwestia, nad którą warto się pochylić wybierając preparat do lakierowania podłóg to efekt, jaki chcesz uzyskać. Oprócz tradycyjnych, bezbarwnych, błyszczących lakierów, na rynku można znaleźć lakiery kolorowe, a także takie oferujące efekt matu, półmatu czy satyny.

Przygotowanie podłoża do lakierowania parkietu

Zanim przejdziesz do lakierowania podłogi drewnianej, musisz odpowiednio przygotować podłoże do tego zabiegu. Pierwszym krokiem powinno być mechaniczne wyrównanie powierzchni drewna. Każda nierówność podłoża czy rysa na podłodze po lakierowaniu zostanie uwydatniona. Jeśli parkiet był wcześniej lakierowany, musisz usunąć starą powłokę lakierniczą. Bez tego zabiegu nie opłaca się kłaść nowej warstwy lakieru – źle przygotowane, niewycyklinowane podłoże uwidoczni wszelkie wady materiału.

Poddając podłogę procesowi cyklinowania, szlifuje się parkiet przy pomocy materiałów ściernych o różnych gradacjach. W ten sposób pozbywa się resztek starego lakieru oraz różnych zanieczyszczeń, które wniknęły w głąb drewna. Cyklinowanie niweluje więc całkowicie ryzyko powstania wad podczas lakierowania, takich jak rybie oczka, odwarstwienie powłoki czy efekt skórki pomarańczowej. Warto jednak zlecić to zadanie specjalistom – od jakości wykonanego cyklinowania i dokładności odpylenia podłoża zależy efekt końcowy lakierowanej podłogi.

Następny krok to szpachlowanie ubytków oraz szpar w drewnie. Wykonuje się to z użyciem specjalnego spoiwa, wymieszanego z pyłem pochodzącym z zeszlifowanego drewna. Dzięki temu wypełnione ubytki są właściwie niewidoczne po nałożeniu lakieru, ponieważ przyjmują kolor zbliżony do koloru deski. Warto pamiętać, by do szpachlowania używać wyłącznie specjalistycznych, najwyższej jakości preparatów, które zapewnią dobrą przyczepność do podłoża.

Po wyschnięciu szpachli, ostatecznym szlifowaniu podłogi oraz dokładnym odpyleniu i odkurzeniu pomieszczenia, nakłada się podkład, którego zadaniem jest zamknięcie porów, głęboka penetracja drewna, a także zwiększenie przyczepności lakieru. Gdy podkład wyschnie, można wziąć się za lakierowanie podłogi.

Lakierowanie podłóg – aplikacja lakieru

Gdy przejdziesz do lakierowania, podłoga powinna być wyrównana, czysta, sucha, dokładnie odtłuszczona i przede wszystkim odpylona. Jakiekolwiek zabrudzenie może zepsuć ostateczny efekt, dlatego należy dopilnować idealnej czystości pomieszczenia. Po dokładnym wymieszaniu, należy nakładać pierwszą warstwę lakieru przy pomocy specjalnego wałka. Warto pamiętać podczas lakierowania podłogi drewnianej, by wykonywać ruchy naprzemiennie – wzdłuż oraz w poprzek desek.

Ile warstw lakieru należy położyć? To zależy od spodziewanego obciążenia podłogi, jednak zaleca się nałożenie maksymalnie trzech warstw. Najlepiej nie czekać, aż pierwsza warstwa wyschnie, a stosować technikę nakładania mokrego na mokre. Pozwoli to zminimalizować ryzyko odbarwień podłoża. Gotowy parkiet po nałożeniu ostatniej warstwy należy pozostawić do wyschnięcia przez około trzy dni. Warto jednak pamiętać, że pełną wytrzymałość na uszkodzenia lakierowana podłoga drewniana osiągnie dopiero po około tygodniu.