Montaż baterii łazienkowych

  montaż baterii łazinekowych
27
Sty

Wykończenie łazienki to często nie lada wyzwanie. Do jednych z najistotniejszych elementów remontu należy montaż baterii łazienkowych. Mogą być one instalowane w ścianie, jak i w postaci pionowej, w specjalnych otworach w umywalce. Jak prawidłowo przeprowadzić montaż i o czym pamiętać podczas prac?

Montaż baterii ściennej

Choć wiele osób przeraża konieczność montażu czegoś w ścianie, w rzeczywistości montaż baterii umywalkowych w ścianie jest stosunkowo prosty. Wyzwaniem może być jedynie zgranie ze sobą przyłączy ściennych z gniazdami baterii. Wymaga to dużej wprawy, ponieważ przekręcenie ich o zaledwie kilka milimetrów może zmienić rozstaw i uniemożliwić równy montaż. Czasem istnieje konieczność zamontowania przedłużek na gwintach rur. Bardzo ważne jest również, by pozycja baterii została określona za pomocą poziomicy, by uniknąć nierówności.

Przed przystąpieniem do pracy należy zakręcić zawory z wodą. Gdy już dopasowana zostanie średnica, można przejść do montażu. Warto przed przykręceniem baterii użyć uszczelniacza: taśmy teflonowej lub pakuł, które pomogą zapobiec przeciekom. Następnie, po założeniu rozet osłonowych, dokręca się nakrętki przy pomocy klucza płaskiego o odpowiednim rozstawie. W tym celu można użyć również klucza nastawnego. Następny krok to już tylko sprawdzenie szczelności całej instalacji.

Na jakiej wysokości zawiesić baterie łazienkowe?

Baterie umywalkowe powinny być zamontowane około 30 cm powyżej górnej krawędzi umywalki. Te zwykle montowane są na wysokości 75-85 cm, dlatego przyjmuje się, że bateria umywalkowa powinna zostać zainstalowana na poziomie 100-120 cm nad podłogą.

A jak to jest w przypadku baterii wannowej? Ta powinna zostać zamontowana co najmniej 10, a nie więcej niż 20 cm powyżej górnej krawędzi wanny, jednocześnie nie mniej niż 60 cm nad posadzką.

Montaż baterii pionowej

Spora część baterii łazienkowych montowana jest bezpośrednio do umywalki. W takim wypadku najważniejsze jest umieszczenie samej umywalki na odpowiedniej wysokości oraz w prawidłowej odległości od przyłączy.

Od głowicy baterii montowane są elastyczne rurki wraz z uchwytem zaworu spustowego. Od spodu umywalki montuje się nakrętkę z uszczelką, a przepuszczone przez otwór rury trafiają dalej do przyłączy. Trudność może sprawić połączenie uchwytu zaworu spustowego z automatycznym korkiem. Obydwa elementy powinny zostać złączone pod kątem prostym, co często wymaga dużej wprawy i przynajmniej kilku prób.

Biały montaż – dlaczego warto zlecić go profesjonalistom?

Kto choć raz w życiu przechodził przez remont łazienki wie, jak ważne jest, by wszystko zostało zrobione idealnie. Każdy błąd może słono kosztować i wymagać drogich poprawek, wydłużających czas remontu. Tu ważne jest nie tylko bezpieczne połączenie, ale również efekty wizualne. Z tego powodu zwykle działa z zakresu białego montażu, czyli instalacji wszystkich urządzeń sanitarnych wraz z niezbędną armaturą, dokonuje profesjonalna ekipa remontująca.

Jest to w zasadzie ostatni etap wykończenia łazienki, polegający na montażu wanny, brodzika, kabiny prysznicowej, umywalki, zestawów podtynkowych, baterii łazienkowych, paneli prysznicowych i wielu innych elementów. W skład białego montażu wchodzą również prace takie jak uszczelnianie, montaż szafek czy układanie płytek ceramicznych i innych materiałów wykończeniowych. Zlecając to zadanie specjalistom można mieć pewność, że wszystkie elementy zostaną wykonane perfekcyjnie, a przyłączenia hydrauliczne nie będą wymagały żadnych poprawek.