Boazeria angielska w domu - zalety, montaż i cena

   boazeria angielska kraków
26
Kwi

Większości osób boazeria w domu kojarzy się z lakierowanymi deskami, które zdobiły całe ściany w czasach PRL-u. Boazeria angielska jest jednak czymś zupełnie innym – to stylowe wykończenie, które doskonale współgra z wnętrzami wykończonymi zarówno w stylu klasycznym jak i nowoczesnym. Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza w ekskluzywnych rezydencjach czy eleganckich krakowskich kamienicach. Jak przebiega montaż boazerii angielskiej i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Wykończenie ścian – dlaczego warto zdecydować się na boazerię angielską?

Choć boazeria angielska wywodzi się z XVI wieku, dziś wciąż cieszy się sporą popularnością wśród miłośników angielskiego stylu. Pierwotnie ten sposób wykończenia ścian niewiele miał wspólnego z estetyką – była to metoda, która pozwalała chronić wnętrze przed wilgocią oraz zimnem. Obecnie boazeria angielska pełni głównie funkcję dekoracyjną, nadając wnętrzom stylu. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego świetnie sprawdza się również jako ochrona ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi, doskonale zabezpieczając wnętrze przed brudem i zarysowaniami.

Doskonale sprawdzi się niemal w każdym pomieszczeniu – nie tylko w korytarzu, salonie czy sypialni, gdzie popularny jest ten sposób wykończenia. Coraz więcej osób decyduje się na montaż boazerii angielskiej również w łazience. Ze względu na znacznie wyższą wilgotność, należy jednak pamiętać, by w tym celu wybrać odpowiedni materiał, o podwyższonej odporności na wilgoć.

Jak wygląda montaż boazerii angielskiej?

Z pozoru montaż boazerii angielskiej nie jest skomplikowany. Kupujemy gotowe elementy, które następnie należy przytwierdzić do ściany, przy pomocy gwoździ, śrub czy specjalnego kleju. Często jednak gotowe panele wymagają odpowiedniego przycięcia, bo nieco komplikuje sprawę.

Duże znaczenie ma również rodzaj wybranej przez nas boazerii angielskiej. Niektóre panele ciężko będzie nam zamontować bez odpowiedniego projektu, ponieważ tworzą one indywidualny wzór, który może ulec zniszczeniu przy nieprawidłowym montażu. Warto pamiętać również, że montując boazerię angielską, każdy panel powinien zostać przytwierdzony do solidnej listwy przypodłogowej, a u góry wykończony listwą ozdobną.

Kłopotliwe może okazać się także precyzyjne wymierzenie miejsca, w którym powinny znaleźć się dziury na przewody lub gniazdka. W takim wypadku lepiej zlecić to zadanie specjalistom, ponieważ nie mając wprawy można w prosty sposób zniszczyć panel.

Boazeria angielska – cena

Cena boazerii angielskiej nie jest wysoka. Wiele zależy jednak od tego, czy zdecydujemy się na gotowy produkt, czy też będziemy zamawiać panele przygotowane na podstawie indywidualnego projektu. Ważny jest także materiał, z jakiego będą wykonane płyty – znacznie tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie popularnych płyt MDF niż wykonanie boazerii angielskiej ze szlachetnego gatunku drewna. W pierwszym przypadku za metr bieżący zapłacimy od 200 do 400 złotych, w drugim cena może sięgać nawet tysiąca złotych.

To, ile zapłacimy za montaż boazerii angielskiej również zależy od wielkości, stopnia skomplikowania oraz prac dodatkowych takich jak malowanie czy montowanie gniazdek naściennych. Chcąc uzyskać wstępną wycenę, warto skontaktować się bezpośrednio z wykonawcą i dopytać o szczegóły.