Wykończenie balkonu w bloku - wszystko co powinieneś wiedzieć

   montaż płytek na balkonie kraków
24
Lut

W każdym mieszkaniu balkon stanowi jeden z najważniejszych punktów. To nasze okno na świat, a często również nieoceniona strefa relaksu z dostępem do świeżego powietrza. Nic dziwnego, że każdy chciałby urządzić to miejsce zgodnie ze swoim pomysłem. Jak wygląda wykończenie balkonu w bloku i na co możesz sobie pozwolić?

Wykończenie balkonu – na co warto uważać?

Zanim przejdziesz do prac wykończeniowych, dowiedz się, na co pozwala Ci regulamin wspólnoty lub spółdzielni. Często to od dewelopera zależy, jakie zmiany możesz wprowadzić w obrębie własnego balkonu.

Niestety, w większości nowych budynków nie będzie możliwości np. zmiany koloru elewacji, ze względu na wpływ na estetykę budynków. Zwykle nie ma również możliwości ingerencji w balustradę – zmiana jej koloru czy próba wymiany na inną może skutkować koniecznością przywrócenia jej do stanu pierwotnego.

Na pewno warto upewnić się, czy możesz wywiercić dziury w elewacji, by zamontować oświetlenie czy przytwierdzić półki do ściany balkonu. Zdarza się, że elewacja jest objęta gwarancją i tego typu zabiegi mogą przyczynić się do jej utraty, a co za tym idzie – wiązać się z gigantycznymi kosztami. Nie powinieneś mieć za to problemów z montażem bezinwazyjnym różnego rodzaju zabezpieczeń, siatek czy bambusowych ogrodzeń.

Nieco inaczej jest w przypadku wykończenie balkonu w starszym mieszkaniu. Tam często będzie możliwość pomalowania barierek, remontu murka, a nawet zmiana koloru elewacji, pod warunkiem, że kolorystyka nie będzie znacząco odbiegać od oryginalnej.

Układanie płytek na balkonie

To, na co masz stuprocentowy wpływ to wybór podłogi. Możesz zdecydować się na tradycyjne płytki, które dobrze sprawdzą się w zmiennych warunkach atmosferycznych, jak i wybrać inne rozwiązania, np. panele winylowe. Podłoga na balkonie powinna nie tylko ładnie komponować się z wystrojem, ale przede wszystkim dobrze radzić sobie z wilgocią i sporymi różnicami temperatur. Dobrze jeśli wybrane przez ciebie płytki lub panele będą posiadały również właściwości antypoślizgowe, by zminimalizować ryzyko przewrócenia się czy wypadku. To istotne zwłaszcza, jeśli na balkonie będą przebywać zwierzęta lub dzieci, które nie potrafią zachować ostrożności.

Oczywiście układanie płytek na balkonie, na ograniczonej przestrzeni, może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza dla laika. Takie zadanie warto zlecić profesjonalistom, którzy ograniczą straty w materiale oraz wykonają pracę estetycznie i dokładnie.

Światło na balkonie i inne udogodnienia

Dla wielu osób prawdziwym „must have” na balkonie jest oświetlenie, które pozwoli cieszyć się wieczorami spędzonymi na świeżym powietrzu w towarzystwie książki. Tu doskonale sprawdzają się zarówno kinkiety mocowane do ściany, lampy sufitowe, jak i oświetlenie montowane do barierki. Ważne, by oprócz możliwości montażu oświetlenia lub gniazdka na balkonie, sprawdzić także klasę szczelności wybranej lampy oraz przystosowanie do montażu na zewnątrz. Należy unikać lamp wiszących, które mogą być podatne na działanie silnego wiatru. Montaż tego typu udogodnień warto zlecić specjalistom. Wszelkie źródła prądu na balkonie powinny być prawidłowo zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, by uniknąć zwarcia.