Biały montaż przy wykańczaniu mieszkania

biały montaż
29
Cze

Montowanie urządzeń sanitarnych w łazience, to praca wymagająca dużej staranności i precyzji. Instalacja umywalki, wanny, brodzika, toalety czy bidetu musi być przeprowadzona z zachowaniem bezpieczeństwa, wygody i satysfakcjonującego efektu wizualnego. To dlatego biały montaż obejmuje także dopasowanie silikonów, fug, folii w płynie pod prysznic i uszczelek.

Biały montaż w domu wolnostojącym przeprowadza się inaczej niż w mieszkaniu. Piony kanalizacyjne w blokach często ograniczają możliwość zgrania funkcjonalności z estetyką - nie zawsze udaje się zamontować urządzenia sanitarne zgodnie z oczekiwaniami. W domu nie ma problemu z podpinaniem się do pionów.

Biały montaż w skrócie

Montowanie urządzeń sanitarnych w łazience to nie tylko wybór odpowiedniej wanny czy zestawu podtynkowego. Ważne jest także dopasowanie armatury łazienkowej, taśm izolacyjnych i fug - bo to od nich będzie zależeć, jak ostatecznie prezentować się będą zamontowane urządzenia. Najważniejsze jest, by łączenia były niewidoczne, bo dzięki temu łazienka prezentuje się nowocześnie i czysto.

Definicja białego montażu czasami rozszerza się o ułożenie płytek ceramicznych, wchodzących w skład zabudowy ściany w prysznicu lub wokół wanny. Za wykonanie białego montażu najczęściej odpowiadają firmy remontowe specjalizujące się w aspektach hydraulicznych. Montaż toalety czy podłączanie umywalki jest skomplikowany, trzeba wykonać go tak, aby nie było widać miejsc łączenia.

Czy biały montaż można przeprowadzić samodzielnie?

Przy pracach dotyczących wykańczania mieszkania, ważny jest budżet. Nie warto jednak podejmować się samodzielnego montażu toalety lub wanny, bo naprawienie nieprofesjonalnie wykonanego białego montażu pociągnie za sobą dodatkowe koszty.

Dość szybkie są natomiast prace przy montowaniu baterii - można pokusić się o samodzielny montaż, ponieważ w zestawie do baterii znajdują się wszystkie drobne elementy, ale jeśli w łazience jest kilka takich urządzeń, można zaoszczędzić na takiej usłudze podczas jednorazowej wizyty fachowca.

Etapy realizacji białego montażu

Biały montaż warto rozpocząć od wyboru i zakupienia wszystkich urządzeń sanitarnych. Wybór baterii zależny jest od zakupionej umywalki i wanny lub prysznica, a deski sedesowej - od modelu wybranej toalety. Coraz częściej spotkać można zestaw toaletowy podtynkowy, który zawiera wszystkie elementy niezbędne do podłączenia toalety.

Tu najważniejszym aspektem jest prawidłowe ustalenie pionu i poziomu stelaża. Na końcu instalacji przeprowadzić należy test szczelności, by nie przemoczyć ściany lub podłogi. Po zamontowaniu WC podtynkowego, można przystąpić do układania glazury. Montaż prysznica lub wanny należy rozpocząć od zamontowania syfonu, który odpowiada za prawidłowy odpływ wody. Trzeba pamiętać o pokryciu miejsc narażonych na kontakt z wodą silikonem odpornym na powstawanie pleśni.