Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Oświetlenie ogrodu i domu z zewnętrz na święta

Oświetlenie ogrodu i domu z zewnętrz na święta

montaż oświetlenia kraków
13
Gru

Świąteczne ozdabianie domu może być źródłem sporej satysfakcji i zabawy – szczególnie, że przybyły z USA trend zapewnia nam setki możliwości. Kupić możemy nie tylko tradycyjne światełka, świecące „sieci” i sopelki, ale również np. ledowe renifery, choinki i Mikołaje. Oczywiście, wybierając świąteczne dekoracje, będziemy w dużym stopniu kierować się naszym indywidualnym poczuciem estetyki, jednak równocześnie nie możemy zapominać o szczególnie ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo oraz energooszczędność zakupionych produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Instalacja zewnętrznego oświetlenia świątecznego  - nowy trend, setki możliwości

Świąteczne dekorowanie naszych domów oraz ogrodów z zewnątrz jest stosunkową nową tradycją, która na fali bożonarodzeniowych filmów, jak „Kevin sam w domu”, zawitała do polskich domów i została na dłużej. Obecnie rozwój technologii LED sprawia, że możemy folgować naszym fantazjom i decydować się na dekoracje w wielu kolorach, kształtach i formach, które nie tylko są atrakcyjne dla oka, lecz również odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i bezpieczne w użytkowaniu. Jednak jak spośród setek możliwości wybrać najlepszą opcję?

Estetyka jest tu sprawą wysoce indywidualną – my możemy natomiast doradzić, czym kierować się w wyborze, aby instalacja zewnętrznego oświetlenia świątecznego była jak najbardziej bezpieczna.

Jak wybrać oświetlenie?

Wybierając tradycyjne lampki choinkowe używane w mieszkaniu, zwykle nie zwracamy uwagi na umieszczane na opakowaniach oznaczenia. Wewnątrz budynku nie są one szczególnie istotne. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy chcemy podjąć się oświetlenia domu z zewnątrz. Tutaj instalacja musi być w pełni dostosowana do trudnych warunków atmosferycznych oraz zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo bez względu na to, czy jest zamieszczona w ogrodzie, na podjeździe czy tarasie.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nasze światełka posiadały stopień bezpieczeństwa IP44 (poziom ten może być nawet wyższy), czyli były odporne na ciała stałe większe od 1mm oraz padające na nie ciecze. Nasze dekoracje będą wówczas wytrzymałe nawet przy silnych wiatrach, deszczach, śnieżycach oraz mrozach.

instalacja swiatelek swiatecznych

Zewnętrznie używane światełka powinny posiadać również podwójnie izolowane przewody zapewniające maksymalne bezpieczeństwo. Informację o rodzaju izolacji znajdziemy pod postacią piktogramu zamieszczonego na opakowaniu dekoracji.

Będą to dwa wpisane w siebie kwadraty – jeden większy, drugi mniejszy. Ponadto odwrócony trójkąt z dużą literą F jest informacją o niepalności produktu. Na pudełku dekoracji powinien być też zawarty piktogram z domem oraz choinką, który sygnalizuje możliwość użycia danego produktu na zewnątrz.

Jak bezpiecznie podłączyć oświetlenie świąteczne?

Podłączenie do zasilania świątecznych dekoracji nie będzie stanowić problemu w momencie, gdy mamy zewnętrzną/ogrodową instalację elektryczną. W momencie, gdy niestety takiej nie posiadamy, należy wówczas użyć przedłużacza przeznaczonego do bezpiecznego używania na dworze (zazwyczaj ma on kolor pomarańczowy). Sam w sobie jest on szczelny, jednak trzeba pamiętać o zabezpieczeniu jego wtyczki przed wodą.

W momencie, gdy pragniemy załączyć szczególnie bogatą oraz rozległą instalację, możemy użyć specjalnego rozgałęziacza, który umożliwi nam podłączenie kilku zestawów światełek i girland.

Pamiętajmy, że kiedy zabezpieczamy gniazda zewnętrzne, umieszczając je np. w garażu, należy wtedy zwracać szczególną uwagę na podłączone kable. Jeśli odprowadzamy je przez drzwi lub okno, niestety, istnieje spora szansa na przygniecenie kabla i uszkodzenie izolacji. Jest to sytuacja grożąca pożarem. Z tego względu należy regularnie monitorować stan okablowania w takich miejscach.