Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Ocieplenie domu jednorodzinnego

Ocieplenie domu jednorodzinnego

ocieplanie domu
31
Lip

Będąc lub stając się właścicielem domu jednorodzinnego należy pamiętać o ociepleniu elewacji, które gwarantuje nie tylko utrzymanie ciepła zimą, ale także nie pozwala na zbytnie nagrzewanie się pomieszczeń latem.

Kiedy najlepiej wykonać ocieplenie domu?

Głównym powodem ucieczki ciepła z domu jest nieprawidłowe docieplanie elewacji. Dobra izolacja termiczna budynku pozwala oszczędzić jedną trzecią kwoty za rachunki ogrzewania i klimatyzacji.

Stratę ciepła powodują jednak nie tylko ściany zewnętrzne budynku, ale także dach, okna czy piwnica i garaż. Ocieplenie domu najlepiej przeprowadzić wiosną późną lub wczesną jesienią, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza i nie przekracza 25 stopni. Wysokie temperatury oraz opady atmosferyczne nie są wskazane przy takich pracach budowlanych.

Jakie są najpopularniejsze sposoby ocieplenia domów jednorodzinnych?

Ocieplenie domu najczęściej wykonuje się wełną mineralną lub styropianem. Wełna jest naturalnym produktem, który posiada właściwości całkowicie niepalne, bardzo trwałe i izolujące akustykę, odporne na substancje biologiczne i wilgoć. Styropian składa się aż w 98 procentach z powietrza, znajdującego się w kuleczkach, z którego jest zbudowany i dzięki temu stawi doskonały izolat.

Styropian w trakcie produkcji jest spieniany, przez co staje się odporny na bakterie, pleśnie i grzyby, nie nasiąka wodą i jest stosunkowo tani i łatwy w obróbce. W powstających i istniejących budynkach najczęściej stosuje się BSO - Bezspoinowy System Ociepleń, nazywany także metodą lekką mokrą, do której idealnie nadaje się wełna mineralna czy styropian. Najpopularniejszy sposób na docieplenie domów i elewacji można w skrócie przedstawić jako zamocowanie płyt termoizolacyjnych do podłoża za pomocą zaprawy klejowej i łączników mechanicznych, wykonanie szpachlowania zaprawą, w którą wtapia się siatkę zbrojoną - a po wyschnięciu wykonuje się warstwę dekoracyjną farbami lub masami tynkarskimi.

O czym warto pamiętać planując ocieplenie domu?

Docieplenie domów znacząco wpływa na oszczędzenie energii niezbędnej do ogrzania budynku oraz poprawia mikroklimat pomieszczeń - przez zapewnienie odpowiedniej temperatury i stosownej wilgotności powietrza. Dodatkowo, ocieplenie domu ogranicza parę wodną, która odpowiada za powstawanie pleśni i grzybów. Bardzo ważną cechą jest także wyciszenie budynku oraz pomieszczeń.

Przygotowując się do docieplania elewacji, trzeba pamiętać o przygotowaniu podłoża i muru, oczyszczeniu ścian z luźnych tynków i pyłów. Z uwagi na prace na wysokości - nawet przy parterowym budynku niezbędne jest rozstawienie rusztowania - docieplenie domu warto zlecić specjalistom. Znając swój dom i konstrukcję budynku, samodzielnie nie przygotujemy analizy cieplno-wilgotnościowej, do której dobrana będzie odpowiednia grubość termoizolacji. Dbajmy także, by nowa izolacja ocieplająca dom nie spowodowała kondensatu i jego zawilgocenia.