Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Mieszkanie w bliźniaku - co powinniśmy wiedzieć

Mieszkanie w bliźniaku - co powinniśmy wiedzieć

budowa bliźniaka
17
Lut

Złośliwi twierdzą, że mieszkanie w bliźniaku niewiele różni się od mieszkania w bloku. Innego zdania są właściciele, którzy często chwalą sobie takie rozwiązanie. Co powinniśmy wiedzieć na temat budowy, życia i formalności związanych z domem w zabudowie bliźniaczej?

Budowa bliźniaka – jak to wygląda?

W ostatnich latach rośnie popularność tzw. bliźniaków, czyli przylegających do siebie dwóch samodzielnych segmentów. To świetna opcja dla osób, które posiadają wąską działkę i chcą zrobić z niej użytek, a także doskonała alternatywa dla tych, którzy obawiają się kosztów związanych z budową i utrzymaniem domu wolnostojącego.

Niższa cena ma związek z tańszymi opłatami za działkę, a także podziałem opłat za dach, wspólną ścianę oraz wspólne przyłącza czy zakup materiałów budowlanych. Bliźniaka można postawić na dwa sposoby - dogadać się z sąsiadem i wspólnie rozpocząć budowę na dwóch działkach lub skorzystać z gotowej oferty dewelopera.

W pierwszym wypadku jesteśmy skazani na samodzielny wybór podwykonawców, w drugim firma budowlana załatwi za nas większość formalności. To spora zaleta, ze względu na zawiłości prawne związane z budową bliźniaka (jak choćby to, że ta forma zabudowy nie została w żaden sposób zdefiniowana w przepisach prawa budowlanego), kwestie służebności oraz wiele innych elementów.

Dyskusyjna jest również kwestia tego, czy połówki bliźniaka muszą być swoim lustrzanym odbiciem. Choć przepisy i orzecznictwo niewiele na ten temat mówią, lepiej nie eksperymentować zbytnio z kształtem bryły, kubaturą, rozmieszczeniem elementów czy wyglądem elewacji.

Co jest wspólne, a co własne?

Podstawowym problemem związanym z mieszkaniem w bliźniaku jest określenie tego, co do kogo należy. O koncepcji podziału nieruchomości w znacznej mierze decyduje deweloper – to od jego decyzji zależy, czy bliźniaki zaliczane są do osobnych domów z podzielonymi działkami czy lokali z częściami wspólnymi.

W pierwszym wypadku właściciel nieruchomości może samodzielnie decydować o wszystkim, co dotyczy jego części, bez konieczności konsultowania remontów czy sposobu wykorzystania budynku, ponosząc przy tym samodzielnie wszelkie koszty związane z modernizacją i eksploatacją nieruchomości. Może to mieć wpływ na estetykę całości, ze względu na nierównomierne rozłożenie prac w obu częściach bliźniaka.

Podział na lokale wiąże się za to z istnieniem części wspólnych, za które odpowiedzialni są współwłaściciele. Choć wówczas wszystkie koszty remontów i modernizacji części wspólnych dzielone są na pół, konieczność dogadania się z sąsiadami w tej kwestii może stanowić poważny problem. W takim wypadku oprócz wspólnej ściany (w której warto zadbać o dobre wygłuszenie), elewacji, dachu, ogrodzenia, drogi dojazdowej oraz innych elementów, oszczędność przyniosą również wspólne przyłącza poprowadzone do lokali.

Bez względu na podział ważne jest ustalenie pewnych kwestii, jak udziały we współwłasności drogi dojazdowej do posesji czy służebność przejazdu i przechodu przez działkę dojazdową, jeśli jej właścicielem jest ktoś inny.

Na dobre i na złe – zalety i wady mieszkania w bliźniaku

Większość osób decydując się na zamieszkanie w tym typie zabudowy chciałaby dzielić bliźniaka z rodziną lub bliskimi. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a dzielenie przestrzeni z obcymi osobami często napawa niepokojem. To także jeden z najczęściej wymienianych argumentów przeciwko mieszkaniu w bliźniaku.

Konflikty może rodzić zarówno podejście współwłaściciela do koniecznych remontów, odrębna wizja utrzymania części wspólnych czy ciężka natura sąsiada za ścianą. Choć są to sytuacje skrajne, trzeba liczyć się z tym, że osoba, z którą dzieli się dom niekoniecznie będzie całkowicie bezproblemowa.

Warto uzbroić się w cierpliwość, walczyć o kompromisy i od początku dbać o wzajemne relacje. To na pewno zniweluje ilość problemów wiążących się z dzieleniem wspólnej działki. Może też zaprocentować na przyszłość – dobre kontakty z sąsiadem wiążą się z niewielkimi przysługami. To oznacza, że nie będzie trzeba się martwić o opiekę nad zwierzęciem na czas wyjazdu czy podwiezienie dzieci do szkoły, gdy nawali samochód.

Do zalet zabudowy bliźniaczej można zaliczyć przede wszystkim finanse – wszelkie remonty, materiały budowlane czy koszty związane z instalacją czy eksploatacją są dzielone na pół. Pozwala to na spore oszczędności w porównaniu do tradycyjnych domów jednorodzinnych. Bliźniak to dobra opcja także dla posiadaczy wąskich działek budowlanych. Brak konieczności pozostawienia 4 metrów od granicy działki daje znacznie większe możliwości rozbudowy.