Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Zostajesz w domu? – zaplanuj remont!

Zostajesz w domu? – zaplanuj remont!

remont domu
23
Kwi

Remont mieszkania wcale nie musi wiązać się z niepotrzebnym stresem i nadmiernym drenażem rodzinnych oszczędności. Wystarczy jeszcze przed rozpoczęciem prac mądrze zaplanować każdy krok, sprawdzić różne ewentualności i mocno trzymać się planu. Szczególnie, jeżeli w przeciągu najbliższych dni planujemy zostać w domu.

Harmonogram prac

Od czego powinno się zacząć remont domu lub mieszkania? Odpowiedź na to pytanie może być zadziwiająca: od wzięcia do ręki długopisu i notesu. Na samym wstępie należy wypisać wszystkie cele, jakie chce się osiągnąć: czy to będzie tylko wyrównanie ścian i ich pomalowanie, czy może coś więcej - wymiana paneli, przebudowa instalacji, montaż podwieszanego sufitu…

Dokładne rozpisanie działań pozwoli nie tylko zaplanować wydatki, ale także ustalić harmonogram prac, zwłaszcza, jeśli chce się wyremontować mieszkanie samodzielnie. Dokładny plan pozwoli uniknąć niepotrzebnych opóźnień oraz umożliwi systematyczne działanie etapami.

Następnie należy dokładnie zmierzyć wszystkie płaszczyzny pomieszczeń, które zamierza się wyremontować. Dzięki temu uniknie się błędów i niepotrzebnych zakupów, które często pojawiają się przy dużej ilości rzeczy do zapamiętania.

Remontowa logistyka

Podczas poważnego remontu, powiązanego z wymianą podłóg, przebudową instalacji przede wszystkim trzeba pomyśleć o odpowiednim miejscu na przeniesienie mebli, jak i samych lokatorów pokoju. W końcu w czasie remontu nie będzie można w nim spać, zwłaszcza, kiedy położyło się lakier na dopiero co wycyklinowane deski.

Trzeba również wziąć pod uwagę, czy wszystkie rzeczy zmieszczą się w innych pomieszczeniach. Czy wymieniając podłogę będzie potrzeba zamówienia kontenera na odpady? Czy remontując mieszkanie w bloku uwzględniono termin wywozu śmieci ponadgabarytowych? Wszystko to ma niebagatelne znaczenie – w końcu nikt nie chce przez kilka miesięcy widzieć przed oknem wielkiej sterty poremontowych odpadów.

Kolejną kwestią jest zabezpieczenie elementów, które będą mogły ulec uszkodzeniu bądź zniszczeniu. Trzeba zakupić odpowiednie ilości folii budowlanej. Warto zwrócić uwagę na jej rodzaje. Na podłogi należy kupić grubsze i mocniejsze folie, które wytrzymają chodzenie po nich, stawianie wiader z gładzią szpachlową lub farbą czy przesuwanie drabiny.

Cieńszą folię można wykorzystać do przykrycia kanap, foteli i mebli, których nie można wynieść z pokoju bez wcześniejszego rozkręcenia. Cienka folia przyda się także do osłonięcia i zabezpieczenia drzwi. Przed nimi warto położyć wilgotną wycieraczkę, albo stary ręcznik. Dzięki temu pył po szlifowaniu ścian, nie będzie pokrywał całego domu. Folię najlepiej zabezpieczyć papierową taśmą. Nie niszczy ona podłoża, do którego zostaje przyklejona, a jednocześnie dobrze się go trzyma.

Narzędzia i akcesoria remontowe

Kiedy już pokój jest odpowiednio zabezpieczony, należy pomyśleć o odpowiednich narzędziach. O ile bardziej skomplikowane prace, lepiej zlecić odpowiednim fachowcom, tak przykręcenie kinkietu czy wygładzenie ścian można wykonać we własnym zakresie, jeśli tylko ma się na to wystarczająco dużo czasu, a zakładamy, że spora część osób teraz go ma. Wystarczy kupić gotową gładź szpachlową, szpachlę do jej nakładania oraz pace do szlifowania. Przy dużych powierzchniach może okazać się konieczne wykorzystanie elektrycznej szlifierki do gładzi.

Przy niewielkiej wprawie można także samodzielnie położyć panele. Do zdjęcia starych będzie potrzebny młotek stolarski i klin. Ułożenie nowej podłogi będzie nieco bardziej skomplikowane, ale wystarczy wyrzynarka, gumowy młotek i dobijaki.

Najprostszymi pracami podczas remontu jest malowanie ścian. Wystarczy umyć ściany i odpowiednio zagruntować je przy pomocy wałka, a po wyschnięciu gruntu położyć farbę w wybranym kolorze. Do malowania nie są potrzebne zaawansowane narzędzia – wystarczy korytko z kratką do odsączania nadmiaru farby i wałek.

Po skończonej pracy można delektować się sukcesem i cieszyć z czasu spędzonego w odświeżonym miejscu.