Wykończenie domu: stan deweloperski i pod klucz

wykończenie domu pod klucz
10
Sty

Dom został już wybudowany? To dopiero połowa sukcesu. Prace mające na celu wykończenie domu  wymagają znacznie więcej czasu i umiejętności niż samo postawienie budynku – to od nich w dużej mierze zależy nie tylko to, jak wnętrza będą wyglądać, ale też ich funkcjonalność

Etapy budowy domu

Budowę domu można podzielić na cztery etapy. Pierwszy, gdy mamy dopiero fundamenty. Drugi – stan surowy otwarty, kiedy stawiamy konstrukcję budynku. Trzeci – gdy dom jest już gotowy, ale pozbawiony rzeczy takich jak instalacje, posadzki, drzwi parapety. Wreszcie czwarty, deweloperski – kiedy wykonano pewne podstawowe prace. Dom w tym stanie jednak wciąż nie nadaje się do zamieszkania. Aby doprowadzić go do finalnego, piątego etapu, umożliwiającego już wprowadzenie, konieczne są dalsze prace wykończeniowe.

Kompleksowe wykończenie domu – co obejmuje?

W ramach prac wykończeniowych do stanu deweloperskiego dom zostaje wyposażony w instalacje (gazowe, elektryczne, hydrauliczne), położenie podkładu podłogowego, otynkowanie ścian i sufitów, zamontowanie parapetów. Nie istnieje jedna spójna definicja wykończenia ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz. Wykończenie domu obejmuje prace takie jak zainstalowanie oświetlenia, położenie w łazienkach płytek, wykończenie podłóg, sufitów, ścian oraz schodów. Za część tego etapu można uznać również podstawowe wyposażenie pomieszczeń i wstawienie drzwi wewnętrznych.

Czy można wykończyć dom samemu?

Przynajmniej do niektórych prac związanych z wykończeniem domu (zwłaszcza ze stanu surowego) konieczne będzie zatrudnienie fachowców. Szczególnie dotyczy to instalacji elektrycznych, hydraulicznych i gazowych oraz prac zewnętrznych: związanych z docieplaniem, elewacjami i fasadami. Pewne etapy wykończenia domów da się wykonać samodzielnie: chodzi o rzeczy takie jak kładzenie podłóg, malowanie ścian, wykańczanie łazienki. Jeżeli jednak nie mamy doświadczenia z pracami remontowymi lub nie dysponujemy dużą ilością czasu wolnego najlepiej zatrudnić doświadczoną ekipę do wszystkich prac. Gwarantuje to, że dom będzie gotów do zamieszkania szybciej. Odpowiednie umiejętności i specjalistyczny sprzęt zwykle sprawiają też, że wnętrza lepiej się prezentują i dłużej służą domownikom.

Malhaus to firma świadcząca usługi związane z kompleksowym wykończeniem domu w Krakowie – oferuje wykończenie ze stanu deweloperskiego, całościowy remont, ale też usługi w zakresie rozprowadzania instalacji i prac zewnętrznych.

Ile kosztuje wykończenie domu w Krakowie?

Cennik zawsze ustalany jest indywidualnie. Uzależniony jest od rzeczy takich jak zakres wykonywanych prac, zastosowane materiały, wybrany standard oraz od zatrudnionej ekipy. Najtańsze rozwiązania pozwolą zaoszczędzić, ale wpłyną też negatywnie na ostateczny efekt wizualny, trwałość oraz funkcjonalność. Zaoszczędzić można także wykonując niektóre proste prace samemu – warto jednak najpierw zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić.

Warto pamiętać, że większość dobrych firm (zwłaszcza tych działających w większych miastach, specjalizujących się na przykład w wykańczaniu domów w Krakowie) sporządza wycenę prac bezpłatnie albo za niewielką opłatą. Dobrze wybrać także przedsiębiorstwo, które już na starcie ustala cenę za usługi oraz sporządza harmonogram prac budowlanych. W innym przypadku możemy narazić się na dodatkowe koszty albo opóźnienia w wykończeniu.

Malhaus przygotowuje kosztorys bezpłatnie przed wykonaniem usługi, nie zmienia się od też w toku prac. O cenie klient informowany jest jeszcze zanim podpisze stosowną umowę.

Wykończenie domów jest równie ważne jak ich budowa. Warto podejmować pod tym względem przemyślane decyzje.