Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Uszczelnianie okien w zimie - wymiana i regulacja okien Kraków

Uszczelnianie okien w zimie

uszczelnianie okien
22
Sty

Na dworze jest bardzo chłodno. Wraz z każdym zimnym dniem, trwa sezon grzewczy. Dla optymalnego komfortu domowników, w mieszkaniu powinno być przynajmniej 18 – 20 stopni. Jednak czasami, pomimo grzania, w pokojach i w łazience wciąż jest nieprzyjemnie zimno. Z czego może to wynikać?

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty ciepła w mieszkaniu

Problem niedostatecznie wysokiej temperatury w mieszkaniu dotyczy szczególnie kamienic i starszych domów. Wiąże się to, w większości przypadków, z nieszczelnymi oknami, przez które znacząco spada izolacja termiczna budynku.

O ile w przypadku nowych okien można samodzielnie wyregulować jego docisk do ramy (poprzez regulację elementów okuciowych), o tyle w sytuacji starej i mocno wyeksploatowanej stolarki okiennej może nie być to już możliwe lub też może okazać się po prostu niewystarczające. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest wymiana okien. Raz poniesiony koszt zwróci się po stokroć w wyższym komforcie życia i niższych rachunkach za energię.

Jak zapobiec utracie ciepła

Jednym z najprostszych środków zaradczych, niwelujących duże straty ciepła, jest uszczelnianie okien. Najlepszym czasem na przeprowadzenie tej czynności jest rozpoczęcie sezonu grzewczego. W sezonie zimowym docisk skrzydła do ramy może być znacznie większy niż latem.

Pozwala to na dobre zabezpieczenie mieszkania przed wpadaniem zimnego powietrza z zewnątrz i wywiewaniem ciepłego ze środka, ale również na zniwelowanie hałasów otoczenia, które – z powodu zbyt małego docisku – mogły być słyszalne w mieszkaniu.

Uszczelniając okno, należy pamiętać, że od tego momentu do środka będzie wpadać mniejsza ilość powietrza, dlatego pokój trzeba regularnie wietrzyć. To ograniczy ryzyko powstawania wilgoci i zagrzybienia.

Okno drewniane, plastikowe, a może aluminiowe? Które z nich jest najlepsze?

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Okna PVC dają duże możliwości wyboru pod względem kolorystycznym, nie wymagają skomplikowanej konserwacji, choć ich nowoczesny wygląd nie zawsze będzie pasować do tradycyjnych wnętrz.

Z kolei okna drewniane, choć są wykonane z naturalnego i ciepłego wizualnie surowca, wymagają większych zabiegów konserwacyjnych niż okna PVC. Ich brak może spowodować wygięcia, zniekształcenia i wypaczenia materiału.

Na szczęście producenci sięgają coraz chętniej po nowoczesne technologie, które poprawiają parametry użytkowe i trwałość drewna. Natomiast okna aluminiowe są niezastąpione w przypadku lokali użytkowych i wszędzie tam, gdzie wiążą się z bardzo dużą eksploatacją i ciągłym otwieraniem. Cechują się wysokim poziomem trwałości. Ich wadą jest z kolei słaba wentylacja pomieszczenia, w którym są zamontowane.

Montaż okien – lepiej wykonać samodzielnie czy zlecić profesjonalistom?

Nie każdy potrafi poradzić sobie z samodzielną wymianą skrzydeł. Należy mieć świadomość, że w przypadku niewłaściwego montażu nowych okien istnieje ryzyko większych niż dotychczas strat cieplnych. Te osoby, które obawiają się, że nieudolnymi zabiegami doprowadzą do uszkodzenia skrzydła, mogą zlecić wykonanie tej usługi wyspecjalizowanej firmie remontowej.