Łatwe układanie podłóg
Układanie podłóg to niezbędny element wykańczania mieszkania. Źle dobrana i nieprawidłowo ułożona podłoga nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może szybko ulec zniszczeniu, narażając właścicieli mieszkania na niewygody i dodatkowe koszty. Sposób, w jaki powinna zostać ułożona podłoga, uzależniony jest od tego, na jaki rodzaj materiałów się zdecydowaliśmy i jaki efekt chcemy uzyskać. Niektóre sposoby montażu są na tyle proste, że można poradzić sobie z pracą samodzielnie – w innych przypadkach lepiej zatrudnić fachowców.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów materiału używanego do wyłożenia podłogi wciąż pozostaje drewno. Istnieje kilka różnych typów podłóg drewnianych, każda z nich zaś powinna być montowana w inny sposób. W niektórych przypadkach można podjąć się zadania ułożenia podłogi samodzielnie – w innych lepiej zatrudnić fachowców.
Układanie parkietu
Parkiet, chętnie wybierany ze względu na elegancki wygląd i możliwość odnawiania przez cyklinowanie, jest rodzajem podłogi stosunkowo trudnym do ułożenia. Wymaga sporo pracy, staranności, cierpliwości, sprzętu oraz odrobiny doświadczenia. Jeśli nigdy wcześniej nie zajmowało się czymś takim, a zależy nam, by parkiet ładnie wyglądał i służył przez lata, warto rozważyć zatrudnienie ekipy fachowców – znalezienie firmy, która ma w ofercie układanie podłóg w Krakowie jest prostym zadaniem.
Z pomieszczenia należy najpierw usunąć wszystkie przedmioty oraz meble, następnie zaś odpowiednio przygotować podłoże. Wszystkie pęknięcia powinny zostać uzupełnione (można użyć w tym celu żywic), a podłoże najlepiej zagruntować – dzięki temu parkiet lepiej się przyklei. By uniknąć powstawania deformacji należy także zadbać o odpowiednią temperaturę (wyższą niż 15%), właściwą wentylację oraz o to, by wilgotność powietrza nie była zbyt duża.
Układanie podłogi najlepiej zacząć od rogu pomieszczenia. Warto zaznaczyć sobie wcześniej linie, które ułatwią precyzyjne ułożenie wzoru.
Ze względu na konieczność zastosowania kleju, parkiet układa się stopniowo. Najpierw nakładamy klej (najlepiej za pomocą specjalnej packi) tylko na część podłogi, potem pojedynczo układamy na niej poszczególne klepki. Aby upewnić się, że dobrze się przyczepią, należy mocno docisnąć je do podłoża.
Podczas układania parkietu ważne jest zadbanie o pozostawienie niewielkiej, wolnej przestrzeni między deskami a ścianą. Pod wpływem warunków drewno może się rozszerzyć, więc jeśli doprowadzimy wzór do samej ściany, gdy deski zmienią objętość zaczną „napierać” na ścianę i dojdzie do deformacji. Pustą przestrzeń zasłaniamy za pomocą listewek.
Po zakończeniu układania klepek, parkiet powinien zostać poddany cyklinowaniu. Dzięki temu wyrównamy jego powierzchnię. Ewentualnie pozostałe szczeliny dobrze jest zaszpachlować.
Pokrycie wyłożonego już parkietu olejem albo lakierem (rozprowadzanym zwykle gładką packą ze stali) ochrania deski przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, może także pozwolić na uzyskanie konkretnego efektu – na przykład sprawić, że drewno będzie wyglądać na znacznie starsze. Ewentualny nadmiar lakieru zostanie usunięty podczas polerowania.
Układanie podłóg na legarach
Układanie podłóg na legarach to obecnie jeden z mniej popularnych sposobów montażu. Deski przeznaczone do tego typu montażu muszą być dostatecznie twarde – zazwyczaj wykorzystuje się drewno sosnowe albo modrzewiowe. Bardzo istotna jest ich odpowiednia wilgotność (około 7 – 10%): jeśli w momencie układania będą wilgotne, w konsekwencji mogą powstać szpary, jeśli będą zbyt suche, zaczną wchłaniać wilgoć w dni, gdy ta będzie wysoka, a oddawać ją w zimie – co doprowadzi do deformacji. Najlepiej uniknąć tego przez przechowywanie desek parę dni w pomieszczeniu, w którym w przyszłości będą służyć. Przed ułożeniem desek i legarów można pokryć je środkiem grzybobójczym.
Legary mocujemy do stropu (przy użyciu wkrętów i kołków). Ich rozstaw uzależniony jest od tego, jak grube są deski. Warto pamiętać, że zbyt duży rozstaw, nieuzasadniony możliwym obciążeniem oraz użytymi deskami, negatywnie wpłynie na trwałość podłogi.
O ile samo podłoże nie musi być wyrównane, o tyle legary należy wypoziomować. Przy układaniu podłogi na legarach istotne jest zadbanie o odpowiednią izolację akustyczną. Pomiędzy legarami układamy materiał taki jak filc. Wełna mineralna może pomóc tłumić dźwięki oraz ocieplić podłogę.
Układając podłogę deski zazwyczaj układamy prostopadle do okna (czyli równolegle do ściany, na której zamieszczone są okna): dzięki temu dzienne światło nie będzie ujawniać ewentualnych niedoskonałości przy stykach. Przy ścianach powinna pozostać szczelina o szerokości około jednego centymetra – umożliwi ona prawidłową wentylację oraz, podobnie jak w przypadku parkietu, pozwoli uniknąć deformacji w razie zmiany objętości desek.
Istnieje kilka sposobów przymocowania desek do legarów – między innymi ukośnie bite gwoździe oraz wkręty do drewna. Deski powinny być dobrze do siebie dociśnięte, a ewentualne szczeliny należy zaszpachlować po ich położeniu. Podobnie jak w przypadku parkietu podłoga powinna być później poddana cyklinowaniu.