Tapetowanie ścian – jak się za to zabrać?

tapetowanie ścian
29
Maj

Chcąc odświeżyć wygląd swoich wnętrz, warto zdecydować się na tapetowanie. Obecnie w sklepach dostępnych jest mnóstwo rodzajów tapet, zdobionych rozmaitymi wzorami i kolorami. Każdy może zatem dobrać tapetę idealną do dominującego w danym pomieszczeniu stylu. Tapetowanie jest jednak procesem wymagającym sporego zaangażowania i niemałych umiejętności – żeby zrealizować je perfekcyjnie, warto wynająć profesjonalistów. Firma tapetująca poradzi sobie z każdym wyzwaniem. Jak przebiega tapetowanie ścian?

Wybór odpowiedniej tapety i kleju

Aktualnie wybór materiału tapet koncentruje się na tapetach klasycznych, papierowych oraz winylowych, które montowane są w bardziej wymagających pomieszczeniach. Najczęściej ich podkładem jest flizelina, gwarantująca lepszą przyczepność i stabilność. Wybierając tapetę nie można kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Fundamentem satysfakcji jest bowiem jakość oraz wytrzymałość tapety, zwłaszcza jeśli ma ona dekorować ściany przez długi czas.

Wybór kleju uzależniony jest od rodzaju wybranej tapety – istnieją kleje gotowe do bezpośredniego użycia, jak również takie, które należy odpowiednio przygotować, np. rozprowadzić w wodzie. Warto dokonać najpierw wyboru tapety i do niej zakupić adekwatny klej – zawsze należy czytać instrukcję zamieszczoną na opakowaniu i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Przygotowanie podłoża

Im cieńsza tapeta, tym gładszego wymaga podłoża – zasada ta wydaje się oczywista, dlatego chcąc uzyskać estetyczny i doskonały rezultat, należ zadbać o usunięcie poprzednich tapet, pozostałości kleju czy farby. Najtrudniejsze w przygotowaniu do tapetowania okazuje się podłoże, na którym obecne są warstwy starej, łuszczącej się farby, popękany tynk czy zaschnięty klej. Taką ścianę należy dokładnie oczyścić – zeskrobać wszelkie pozostałości, ewentualne pęknięcia i ubytki uzupełnić zaprawą gipsową oraz całość wyszlifować.

Stare tapety usuwane są metodami adekwatnymi do ich rodzaju – papierowe moczy się, co ułatwia ich usunięcie, winylowe z kolei nakłuwa się w newralgicznych punktach i po nawilżeniu można je zerwać.
Jeśli ściana jest stosunkowo gładka, wystarczy umyć ją wodą z detergentem i po osuszeniu można przystąpić do tapetowania.

Tapetowanie ścian

Przed przystąpieniem do klejenia, należy dociąć tapetę do określonej długości – powinna ona być niewiele większa niż wysokość pomieszczenia. Bardzo ważna jest precyzja cięcia oraz zgranie wzorów, jeśli są one obecne na tapecie. Ten etap przeprowadzany jest na sucho.

Po wyznaczeniu pionu, który ma zapewnić równe ułożenie kolejnych pasków tapety, można rozpocząć naklejanie. Pas tapety należy ułożyć na stole lub podłodze, posmarować klejem i przyłożyć do ściany, a następnie przycisnąć, usuwając jednocześnie nadmiar kleju. Warto mieć kogoś do pomocy, gdyż samodzielne tapetowanie jest trudnym zadaniem.

Tapetowanie to mozolna praca, która bez wątpienia generuje ryzyko zabrudzenia siebie i elementów, znajdujących się w pomieszczeniu. Warto więc skorzystać ze wsparcia – profesjonalna firma tapetująca zrealizuje to zadanie sprawnie i szybko, a efekt z pewnością będzie zadowalający