Popularne w ostatnim czasie suche tynki cechują się szeregiem niezaprzeczalnych zalet, które skłaniają do wykorzystywania ich w pracach remontowych i wykończeniowych. Warto zatem dowiedzieć się, co to są suche tynki i jakie są ich mocne strony, decydujące o wzroście zainteresowania tym rozwiązaniem. Poniżej kilka podstawowych informacji o tynkowaniu ścian tym nowoczesnym i wygodnym sposobem.
Co to są suche tynki i jak można je wykorzystać?
Fenomen suchych tynków bazuje na wygodzie ich montażu – to nic innego, jak płyty kartonowo-gipsowe, które mocuje się do ścian za pomocą kleju lub przykręcając do przygotowanego wcześniej stelaża. Na rynku dostępnych jest szereg płyt, dedykowanych pomieszczeniom o różnym przeznaczeniu. Inne płyty wykorzystywane są do wnętrz suchych, czyli sypialni, pokoju dziennego czy salonu, inne z kolei do pomieszczeń, narażonych na wzmożoną wilgotność – jak łazienki czy kuchnie. Nowoczesne rozwiązania obejmują także płyty, będące doskonałymi izolatorami cieplnymi, jak również płyty OSB.
Wobec tak obszernego wyboru, zastosowanie suchych tynków wydaje się niemal nieograniczone.
Jakimi zaletami cechują się suche tynki?
Bezwzględnym atutem omawianego rozwiązania jest szybkość realizacji prac, wykonywanych z jego użyciem – płyty montuje się bowiem sprawnie i szybko, nie wymagają one długotrwałego schnięcia oraz żmudnego wygładzania powierzchni. Zastosowanie suchych tynków pozwala na zmaksymalizowanie tempa podejmowanych prac remontowych, niepotrzebne są długotrwałe przerwy, wymagane w przypadku tradycyjnego tynkowania. Co więcej – prace z płytami podejmować można o każdej porze roku.
Dostępne współcześnie płyty bazują wyłącznie na naturalnych surowcach, są zatem bezpieczne dla mieszkańców. Łatwość obróbki, niezaprzeczalna estetyka i możliwość zatuszowania nierówności ścian oraz ukrycia przewodów elektrycznych to kolejne zalety suchych tynków. Doskonale sprawdzą się podczas montażu na ścianach i sufitach, a nawet podczas tworzenia skosów na poddaszu. Wykończenie wnętrz suchymi tynkami pozwala na szybkie przystąpienie do malowania. Istotna jest także możliwość wymiany płyty, jeśli ulegnie ona uszkodzeniu. To proste i wygodne rozwiązanie, odpowiadające na nowoczesne potrzeby.
Przygotowanie powierzchni przed montażem płyt – o czym należy pamiętać?
Przed montażem płyt, należy zweryfikować jakość ścian, na których mocowane będą suche tynki. Warto pamiętać, że klejenie płyt stwarza większe wymagania, niż ich montowanie na stelażu. Do klejenia niezbędne jest bowiem oczyszczone i równe podłoże, a także nienaganna nośność ścian. Montowanie na stelażu wymaga nośności wyłącznie w miejscach styku ściany z rusztem. Ten sposób montażu sprawdzi się w przypadku sporych krzywizn na ścianach.
Zastosowanie suchych tynków w postaci płyt kartonowo-gipsowych lub innych wymaga znajomości sposobów ich skutecznego i prawidłowego montażu. Dla osiągnięcia pożądanego rezultatu niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, czyli oczyszczenie go z pyłu i pozostałości zaprawy, wyrównanie ewentualnych krzywizn oraz wspomniane już sprawdzenie nośności. Płyty należy przycinać do optymalnej wysokości, a po zamontowaniu muszą one trzymać poziom – jedynie wtedy efekt wizualny będzie zadowalający.
Profesjonalne suche tynki Kraków – wykończenie ścian przez specjalistów
Pomimo prostoty montażu, szybkości realizacji wykończenia oraz niezaprzeczalnych zalet suchych tynków, warto do ich montażu zatrudnić specjalistów. Wtedy można mieć pewność, że całość prac wykonana będzie profesjonalnie i prawidłowo. Firma Malhaus oferuje kompleksową realizację prac z zakresu wykańczania metodą suchych tynków w Krakowie – skutecznie, sprawnie, szybko i zgodnie z wymaganiami każdego klienta.