Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Remont łazienki – co warto wiedzieć

Remont łazienki – co warto wiedzieć

 remont łazienki
26
Mar

Jeśli planujesz remont łazienki, z pewnością będzie Ci potrzebny plan. Od czego zacząć i na co zwracać uwagę, żeby remont zakończył się sukcesem? A może łatwiej zlecić pracę profesjonalnej ekipie remontowej? Przyjrzyjmy się temu tematowi.

Zanim zaczniesz remont łazienki

Jedną z najważniejszych rzeczy na jakie warto zwracać uwagę planując remont jest wilgotność, a dokładniej jej ograniczenie. Łazienka to główne skupisko wilgoci w domu, dlatego warto zadbać o odpowiednie materiały, które ją ograniczą. Przygotowania do remontu to również dobry moment, żeby przeglądnąć wentylację, lub uwzględnić miejsce na dodatkowe okno.

Łazienka równa się płytki? Niekoniecznie. Alternatywą do nich może być wodoodporna farba łazienkowa. Planując remont łazienki, zaplanuj dokładnie jak wykorzystasz jej przestrzeń. Jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, rozejrzyj się za niecodziennymi rozwiązaniami, które pozwolą Ci na maksymalne jej wykorzystanie, jak podwieszane meble, które pozwolą dodatkowo na utrzymanie czystości na dłużej.

Rozstaw gniazdek, grzejników i włączników świateł przemyśl w taki sposób, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z wodą, ale żeby jednocześnie ich położenie było dla domowników wygodne oraz praktyczne.

Dobór materiałów do łazienki

Przygotowując podłoże pod remont wnętrza jakim jest łazienka, nie warto oszczędzać. Największą odporność na wilgotność, a co za tym idzie ochronę przed powstawaniem grzybów i pleśni zapewnia płyta budowlana.

Materiał ten jest dodatkowo lekki i łatwy w obróbce. Aby upewnić się, że konstrukcje takie jak umywalka, wanna, czy prysznic będą wodoodporne oraz stabilne, zaopatrz się w kleje, a także taśmy uszczelniające.

Jeśli decydujesz się na płytki, zwróć uwagę na ich kolor – na ciemnych widać każdą kroplę, przez co utrzymanie wnętrza w czystości może być trudniejsze.

Kiedy warto zatrudnić fachowców

Łazienka jest jednym z najbardziej skomplikowanych pomieszczeń do remontu. Przy większych pracach nad nią, konieczne może się okazać zatrudnienie hydraulika, elektryka oraz glazurnika. Niedokładne wykonanie remontu na którymkolwiek etapie, może wiązać się ze wzrostem kosztów użytkowania w przeciągu następnych lat, a nawet zagrażać zdrowiu (poprzez kontakt elektryki z wodą, czy powstawanie grzyba wskutek wilgoci).

Jeśli nie masz pewności czy będziesz w stanie przeprowadzić wszystkie etapy remontu w pełni bezpieczny sposób, albo czujesz że brak Ci doświadczenia w jakiejkolwiek z dziedzin, rozważ zatrudnienie profesjonalnej ekipy.

Może wydawać się, że koszt ich zatrudnienia wiąże się ze wzrostem kosztów, ale jednocześnie pozwoli oszczędzić na dodatkowych wydatkach z którymi mogłyby się wiązać poprawki niedokładnie wykonanego samodzielnie remontu. To również większa gwarancja, że wszystkie prace zostały wykonane z dbałością o zapewnienie bezpieczeństwa domownikom w trakcie korzystania z przyrządów łazienkowych.

Jeśli remont łazienki odbywa się w ramach całościowego remontu przez ekipę, czyli tzw. wykończenie pod klucz, możesz kwestie bezpieczeństwa pozostawić na barkach profesjonalistów. Urządzając łazienkę, staraj się połączyć użyteczność z estetycznym
wyglądem.