Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Prace malarskie w mieszkaniu - co warto wiedzieć?

Prace malarskie w mieszkaniu - co warto wiedzieć

malowanie ścian
30
Sie

Odświeżenie wyglądu naszego domu jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie w okresie letnim. Temperatura panująca na zewnątrz zdecydowanie będzie naszym sprzymierzeńcem podczas prac wykończeniowych i bardzo skróci czas oczekiwania na wyschnięcie wszystkich farb lub zapraw. Prawdziwe pytanie jednak brzmi, jak do tego wszystkie się zabrać? Odpowiedź na to znajdziecie w artykule poniżej.

Odpowiednie przygotowanie do malowania kluczem do sukcesu!

W pierwszej kolejności musimy odpowiednio przygotować zarówno siebie, jak i nasze ściany pod malowanie. Jeżeli nie posiadamy w naszym asortymencie sprzętów takich jak wałki, farby, drabina czy kuweta malarska – musimy wybrać się do sklepu i zakupić odpowiednie rzeczy. Następnym krokiem będzie dokładne obejrzenie ścian w naszym domu i oczyszczenie ich z wszelkich zabrudzeń, które po nałożeniu farby mogą wypaczyć kolor w niektórych miejscach.

Ponadto, jeżeli posiadamy na ścianach bądź suficie ubytki lub odpryśnięcia, to powinniśmy odpowiednio je zagruntować, żeby uniknąć chropowatej, niejednolitej powierzchni. Wszystkie te zabiegi to dopiero początek naszych prac remontowych. Jeżeli te kroki już wykonaliśmy, możemy zając się nakładaniem farby dekoracyjnej lub tapety.

Dekalog malarza

Zaczynamy od przelania farby do kuwety malarskiej. Jeżeli już to mamy za sobą, to wałek maczamy w farbie, odczekujemy kiedy nadmiar farby ścieknie z jego powierzchni i zabieramy się do pracy. Malowanie będzie najbardziej efektywne, kiedy będziemy nakładali farbę w jedną stronę, spokojnym I dokładnymi ruchami. Unikniemy wtedy zacieków lub niejednolitej powierzchni. Czynność zajmie nam trochę czasu, lecz efekt sprawi, że w ogóle nie będzie traktowali tego jako zmarnowane chwile.


Pamiętajmy, że aby uniknąć kilku różnych odcieni na jednej płaszczyźnie, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła – najlepiej w świetle dziennym. W innym razie można przez pomyłkę pomalować kilka razy to samo miejsce, przez co poszczególne fragmenty ściany będą się różniły odcieniem. Po skończonym malowaniu, powinniśmy odczekać do dwóch godzin, aż ściany wyschną a później powtórzyć cały proces malowania. W ten sposób będziemy pewni, że nakładając dwie warstwy tej samej farby idealnie pokryje ona całe pomieszczenie.

Tapetowanie krok po kroku

Zupełnie jak w przypadku malowania, samo tapetowanie zaczynamy od przygotowania zarówno swojego asortymentu, jak i ściany. Do tapetowania niezbędne będą: klej do tapet, nóż malarski oraz wałek, który będzie nam służył do równomiernego rozprowadzenia tapety na ścianie, tak by nie powstały żadne zagięcia. Kiedy już zadbaliśmy o to wszystko, trzeba je dobrze obejrzeć I wyrównać ewentualne ubytki oraz wyeliminować wszelkie nierówności. Jeżeli ten punkt został spełniony – przechodzimy do tapetowania. Pokrywamy tapety cieńszą bądź grubszą warstwą kleju do tapet.

Po posmarowaniu całej powierzchni przygotowanego arkusza należy tapetę złożyć posmarowanymi stronami do środka i pozostawić na około 5-10 minut. Tapetuje się zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce. Pierwszy fragment tapety należy przyłożyć równo , a później docisnąć ją za pomocą wałka, tak aby pomiędzy podłożem a tapetą nie pozostały pęcherze powietrza. Kolejne pasy przykleja się naturalnie jeden obok drugiego tak, aby ich krawędzie nie nachodziły na siebie, ani żeby nie było pomiędzy nimi odstępów.

Kompleksowe przygotowanie mieszkania

Takie prace jak malowanie lub tapetowanie możemy wykonać zarówno samemu, jak i zlecić je ekipie specjalistów. Jeżeli nie czujemy się na siłach lub po prostu nie mamy na to czasu, a zależy nam nie tylko na klasycznym malowaniu ścian, ale wykonaniu pełnego remontu, spokojnie znajdziemy osoby, które się podejmą takiego kompleksowego wykończenia. Nieruchomości wykonanie pod klucz to obecnie najwyższy standard oferowany przez deweloperów, ponieważ obejmuje szeroki zakres prac remontowych, dzięki którym mieszkanie jest w pełni gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Oznacza to, że w momencie odbioru kluczy, wszystkie pomieszczenia są w pełni wykończone.

Materiały i ich jakość są oczywiście ustalane z architektem, więc efekt z pewnością będzie spełniał nasze wymogi. Podstawowy zakres usług, oprócz malowania i tapetowania również obejmuje położenie podłóg, montaż drzwi czy aneksu kuchennego. Wachlarz oferowanych usług jest naprawdę szeroki i coraz częściej właśnie takie wykonanie jest wybieranie. Nic więc dziwnego – jest to niezwykle wygodne i zdecydowanie szybsze niż wykańczanie
wszystkiego osobiście.