Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Pomysły na wykończenie ścian w mieszkaniu

Pomysły na wykończenie ścian w mieszkaniu

wykończenie kraków
28
Lis

Ściany są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz. Ich kolor może oddziaływać na nasze samopoczucie, a sposób wykończenia wpływać na to, jak postrzegamy całe pomieszczenie. Z tego powodu podczas projektowania pokoju warto poświęcić im więcej czasu. Oto sześć sprawdzonych metod na wykończenie ścian w pomieszczeniu!

Ponadczasowa prostota: malowanie ścian

Najpopularniejszym pomysłem na aranżację jest malowanie ścian. Jest to nie tylko szybki i prosty sposób na odświeżenie wnętrza, ale także stosunkowo niedrogi. Dostępne palety kolorów są nieograniczone, a farby mają różne wykończenia – matowe, perłowe czy satynowe.

Używając farb tablicowych, po których można pisać kredą oraz magnetycznych, ściana staje się ciekawym miejscem z ważnymi informacjami w domu. Modne jest także malowanie w pomieszczeniu tylko jednej ściany na wyraźny, dominujący kolor.

Szybka zmiana, czyli tapeta i fototapeta

Jeśli jednokolorowe ściany nie są dla nas zbyt nieciekawe, warto skorzystać z różnorodności, jaką dają tapety. Mogą być wzorzyste, posiadać struktury, można je niebanalnie ze sobą łączyć. Ciekawym pomysłem na aranżację ścian w domu są naklejki.

Romantyczne kwiaty natomiast będą idealnym wykończeniem ściany w pobliżu łóżka w sypialni. Z kolei w pokoju dziecięcym takie z motywem bajkowym pozwolą na stworzenie pomieszczenia wymarzonego przez dzieci.

Dodaj ścianom blasku, czyli rzecz o brokacie i taśmach LED

Jeśli wnętrza urządzone są w stylu nowoczesnym lub Glamour, warto zastanowić się nad ścianą brokatową, która pięknie odbija światło. Takie wykończenie ścian spodoba się każdemu, kto lubi błyskotki i chce być na bieżąco z trendami wnętrzarskimi.

Ciekawym pomysłem na aranżację ścian są również świecące taśmy LED, które można zamocować w suficie lub listwach przypodłogowych. Mają one różne kolory i w zależności od potrzeby – mogą pełnić funkcję dekoracyjną lub stanowią dodatkowe oświetlenie.

Powrót do przeszłości, czyli cegła i kamień

Zastanawiając się nad metodami wykończenia ścian, warto wspomnieć o cegiełkach i kamieniach dekoracyjnych. Ponieważ ich struktura ma wyrazisty wygląd, najczęściej używa się ich wyłącznie na jednej ze ścian – na przykład w kuchni nad blatem roboczym lub na ścianie multimedialnej w salonie.

Można kupić repliki startych cegieł, albo panele składające się z kilku- lub kilkunastu dekoracyjnych kamieni, które znacząco ułatwiają ich układanie na ścianie. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, można skorzystać też z tapet z nadrukiem cegły lub piaskowca, jednak nie stworzą takiego klimatu jak prawdziwy materiał.  

Drewniana dekoracja ściany: boazeria i sztukateria

Wśród pomysłów na aranżację ścian spotkać się można z takimi, które nawiązują do trendów, które cyklicznie pojawiają się co kilka lub kilkanaście lat – jak na przykład boazeria i drewno na ścianach. Współczesna boazeria nie jest jednak układana na sufitach.

Stanowią ją dziś sekwencje drewnianych desek – pomiędzy deskami mogą być wstawki z luster, szklanych płyt, czy prześwity ściany pomalowanej w kontrastującym kolorze. Do łask wraca także sztukateria w nowym wydaniu: staje się ona klamrą do zdjęć, eksponowanych na ścianach. Nie musi być wykonana z drewna, ponieważ obecnie wykorzystuje się profile styropianowe lub poliuretanowe.