Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Pękające ściany w mieszkaniu, jak temu zaradzić - Malhaus

Pękające ściany w mieszkaniu

pękające ściany
30
Lis

Pękające ściany to problem występujący w wielu polskich domach. Zarówno zaraz po wybudowaniu, jak i tuż po remoncie. Szacuje się, że pęknięcia pojawiają się nawet w 70% nowych budynków. Nie zawsze wynika to z zaniedbań wykonawcy. Wpływ na to może mieć ma szereg czynników, a kroki zapobiegające dalszym pęknięciom warto poczynić jak najszybciej po ich pojawieniu się.

Dlaczego ściany w mieszkaniu pękają

Pękające ściany to problem głównie domów wielorodzinnych. Często ich przyczyną są niedokładnie postawione fundamenty, lub wykonanie ich z gorszej jakości betonu. Może to prowadzić do nierównomiernego osadzania się budynku, uginania się stropu oraz większej podatności na wibracje z zewnątrz. Rysy najczęściej pojawiają się na jednowarstwowych ścianach z klejonymi spoinami.

Jeśli pękające ściany pojawiają się w okolicach “puchnącej” farby, lub mokrych plam, najprawdopodobniej powstają na skutek wilgoci, niekorzystnej temperatury, lub przecieków z kanalizacji. Może to prowadzić również do powstawania zagrzybienia, które powinno się usunąć zanim przystąpimy do naprawy ściany.

Jak poradzić sobie z istniejącymi pęknięciami?

Naprawa małych, powierzchniowych pęknięć jest prosta i może zostać wykonana przez Ciebie samodzielnie, nawet bez dużej wiedzy. Rysami biegnącymi przez tynk, albo przez mury powinna zająć się z kolei wyspecjalizowana firma remontowa.

Natomiast jeśli pojawiły się zaraz po wprowadzeniu się do dopiero co wybudowanego domu, warto poczekać około 12 miesięcy z wszelkimi próbami likwidowania rys. Powierzchniowe pęknięcia powstające na tynku, tworzą się wskutek naprężenia materiału. Często na styku dwóch ścian, lub nad otworami okiennymi oraz drzwiowymi.

W tym przypadku wypełnienie masą szpachlową pęknięć i malowanie ścian powinno wystarczyć. Głębokie pęknięcia są dużo trudniejsze w usunięciu ze względu na częste powstawanie wskutek wad konstrukcyjnych.

Ich powodem mogą być również niestabilne podłoże lub wstrząsy. Ustaleniem przyczyn powinien zająć się fachowiec – im szybciej tym lepiej, zwłaszcza w przypadku ścian konstrukcyjnych.

Jak wyeliminować przyszłe pęknięcia?

Jeśli budujesz nowy dom, fundamenty warto wylać na zimę i pozostawić je aż do wiosny.
Nie zapominaj również o dopilnowaniu jakości betonu z którego będą wykonane. Strefy podokienne oraz okolice drzwi możesz wzmocnić spoinami z cienkich prętów, a całą elewację siatką z włókna szklanego.

Aby zabezpieczyć się przed spękaniami w miejscach łączeń płyt gipsowo-kartonowych, oklej je taśmą w trakcie ich układania.

Niezależnie od tego, czy budujesz swoje nowe lokum, czy wykonujesz remont pod klucz, zawsze zwracaj szczególną uwagę na jakość wykonania oraz wykorzystywane materiały. Pęknięcia w ścianach nie tylko szpecą, ale mogą być również zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich.