Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Panele tapicerowane w sypialni - jak je zamontować?

Panele tapicerowane w sypialni - jak je zamontować?

panele tapicerowane w sypialni
29
Lip

Wykończenie mieszkania to zawsze nie lada wyzwanie. Jednym z najnowszych trendów w dekoracji wnętrz stanowią panele tapicerowane, umieszczane nad łóżkiem w sypialni. Stanowią one nie tylko ekskluzywny i nietypowy element wystroju, ale również nadają wnętrzu ciepłego, przytulnego charakteru. Co powinniśmy wiedzieć o panelach tapicerowanych i sposobie ich montażu?

Panele tapicerowane – wykończenie sypialni w wielkim stylu

Zwykle stanowią miękkie wezgłowie łóżka, pełniąc zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjnie. Coraz częściej są również stosowane jako element wykończenia mieszkania w pokojach dziecięcych, salonach czy przedpokojach. Na rynku dostępne są panele tapicerowane w różnych kolorach, wymiarach oraz kształtach, a także z różnymi wersjami materiałów tapicerskich. Wszystko można dostosować do potrzeb klienta. Dobrze, jeśli materiał, z którego wykonane są panele tapicerowane był wytrzymały i odporny na zabrudzenia, dzięki czemu będzie dłużej nam służył.

Warto zastanowić się, czy chcemy, by panele pełniły jedynie funkcję wezgłowia, czy też mamy w planach wykończenie sypialni pokrywając większy fragment ściany lub jej całość. Od tego zależy nie tylko koszt całego przedsięwzięcia, ale przede wszystkim wygląd całego pomieszczenia. Elementy tapicerowane pełnią bowiem bardzo istotny element dekoracyjny i powinny współgrać z wystrojem wnętrza, tworząc spójną całość pod względem kolorystyki i stylu.

Zalety paneli tapicerowanych

Oprócz oczywistych walorów dekoracyjnych, panele tapicerowane posiadają szereg zalet użytkowych. Ze względu na szeroką ofertę materiałów mogą być bardzo łatwe w czyszczeniu oraz odporne na plamy i zabrudzenia, a przy tym bardzo przyjemne w dotyku. Nadają się do każdego pomieszczenia, a w sypialni mogą pełnić ważną funkcję wyciszającą, ze względu na swoją budowę. Dodatkowo są bardzo proste i szybkie w montażu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zamontować je samodzielnie lub zatrudnić do tego specjalistę, którzy błyskawicznie wykona za nas całą robotę.

Jak zamontować panele tapicerowane?

Montaż paneli tapicerowanych można przeprowadzić na dwa sposoby – z użyciem kleju montażowego albo rzepów. W tym celu należy przygotować miarkę, poziomicę, ołówek, mydło malarskie oraz wspomniany klej lub taśmę na rzep.

Na początku należy dokładnie zmierzyć całą powierzchnię, na której mają znaleźć się panele. Należy przy tym zwrócić uwagę na kształty poszczególnych elementów – przy dostępności różnego rodzaju form oraz wymiarów może wystąpić pewna trudność z dopasowaniem modułów do siebie, dlatego warto najpierw ułożyć je na ziemi, by przekonać się, że wszystkie puzzle do siebie pasują.

Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie umyć ścianę wodą z mydłem malarskim, by pozbyć się kurzu i zabrudzeń. Należy to zrobić nawet jeśli ściana jest świeżo malowana, ponieważ mógł osiąść na niej pył w czasie remontu.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie linii, wzdłuż których będą układane panele. W tym celu przyda się ołówek oraz poziomnica. Gdy już wszystko jest gotowe, wystarczy nanieść klej na boczne krawędzie oraz w kilku miejscach pośrodku, a następnie przyłożyć panele do ściany i mocno docisnąć. Warto zwrócić uwagę na czas wiązania kleju, który różni się w zależności od preparatu.

W przypadku montażu paneli tapicerowanych na rzepy, należy jedną cześć przytwierdzić do ściany, a drugą do paneli, a następnie je połączyć. Tak zamontowane elementy można łatwo ściągać i modyfikować, zmieniając ich układ na ścianie.