Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni - jak ich uniknąć?

Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni - jak ich uniknąć?

24
Sie

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu.  Ponieważ chcemy, aby była ona nie tylko przestrzenią „atrakcyjną dla oka”, lecz również ułatwiającą codzienne funkcjonowanie, jesteśmy skorzy do inwestowania w nią niemałych pieniędzy. Jakie są najczęstsze błędy, które popełniamy podczas jej aranżacji oraz co możemy zrobić, aby ich uniknąć? 

Źle dobrana wysokość mebli

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby nieposiadające większego doświadczenia w projektowaniu, jest niezwracanie uwagi na wymiary poszczególnych mebli. Niestety, zignorowanie tego aspektu może skutkować niskim komfortem ich późniejszego użytkowania. Wysokość blatów powinna być dostosowana do korzystających z nich osób – do ich wieku, stanu fizycznego oraz wzrostu.

Jeszcze inną kwestią jest rozmieszczenie górnych szafek. Coraz modniejsze staje się montowanie ich tuż przy samym suficie. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie - szczególnie w przypadku osób starszych oraz mniej sprawnych fizycznie, dla których ciągłe używanie taboretu czy krzesła, aby dostać się do najwyższej półki, może być zwyczajnie uciążliwe.  

Niewielka lub zbyt duża odległość między zlewem a płytą grzewczą

Czasem chcąc „zaoszczędzić” nieco miejsca, decydujemy się na umieszczenie zlewu w niewielkiej odległości od płyty grzewczej. Jest to bardzo niepraktyczne rozwiązanie. W trakcie gotowania czy też mycia naczyń, powinniśmy móc bez problemu odstawić na bok gorącą patelnię czy brudny garnek.

Z tego względu przestrzeń między zlewem a płytą musi wynosić co najmniej 40 centymetrów. Istotne jest również to, aby te dwa centralne obiekty nie znajdowały się na przeciwległych ścianach, lecz na tym samym blacie. Taki zabieg zdecydowanie ułatwi pracę oraz codzienne przemieszczanie się w kuchni.

Brak stref w kuchni

Kolejnym błędem, jaki można popełnić podczas aranżacji kuchni, jest niewydzielenie w niej kilku odrębnych stref. To właśnie dzięki nim poruszanie się w tym pomieszczeniu przebiega sprawnie, a czynności takie jak gotowanie czy sprzątanie stają się zdecydowanie ułatwione.

Już na początku warto zastanowić się nad tym, gdzie poszczególne urządzenia powinny się znajdować. W kuchni możemy wydzielić pięć podstawowych stref: strefę mycia naczyń, przygotowywania posiłków, przechowywania żywności, gotowania oraz pieczenia, a także strefę przeznaczoną do magazynowania naczyń oraz mniejszych urządzeń.

Niewłaściwie zaprojektowane oświetlenie kuchenne

Dobrze zaprojektowane oświetlenie wpływa na sprawną pracę w kuchni. Niestety, bardzo wiele osób myśli, że wystarczy zawiesić jedną lampę na suficie, aby widzieć bez problemu.

Prawda jest taka, że oświetlenie górne to zdecydowanie za mało. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort widzenia, należy dodatkowo postarać się o światła kierunkowe, jakie oświetlać będą poszczególne miejsca w kuchni (na przykład zlew czy płytę grzewczą). Jeśli kuchnię łączymy również z jadalnią, warto pomyśleć o świetle nastrojowym, jakie uprzyjemni spożywanie kolacji.

Ślepe podążanie za modą

Aranżując swoją kuchnię, często opieramy się na zdjęciach widzianych w sieci czy też w specjalistycznych magazynach. Warto jednak pamiętać o tym, że ludzie różnią się w swoich potrzebach. Tak więc to, co w pewnym miejscu ukazane jest jako świetne rozwiązanie aranżacyjne, wcale nie jest uniwersalne i nie sprawdzi się dla każdego. Przykładowo: inne oczekiwania od swojej kuchni będzie miał nielubiący gotować student, a inne ojciec codzienne przygotowujący posiłki dla całej rodziny.

Ważne jest również zwracanie uwagi na rodzaj materiałów, z jakich wykonane są poszczególne elementy mebli. To, że coś w danym momencie jest trendem, nie znaczy, że wykonane zostało z solidnego surowca. Także układanie podłóg w kuchni powinno zostać poprzedzone wnikliwym porównaniem materiałów. Prawidłowo dobrana kuchenna podłoga obowiązkowo musi dobrze znosić obecność wody, a także być stosunkowo łatwa w wyczyszczeniu.