Błędy przy układaniu drewnianej podłogi
Drewniane podłogi, zwłaszcza te wykonane z naturalnego drewna, prezentują się bardzo elegancko we wnętrzu. Są również trwałe i mogą przetrwać w doskonałej kondycji przez wiele lat – oczywiście o ile montaż zostanie prawidłowo wykonany, a surowiec będzie wysokiej jakości. Wtedy dom będzie wyglądać pięknie. Poznaj najczęstsze błędy pojawiające się podczas montażu drewnianej podłogi.
Błąd pierwszy: instalacja drewnianego parkietu na ogrzewaniu podłogowym
Generalnie nie powinno się łączyć drewnianych parkietów z systemem ogrzewania podłogowego. Do wyjątków od tej reguły należy podłoga wykonana z gatunków drewna o małej kurczliwości, takich jak dąb, merbau, iroko lub tek. Warto postarać się, aby parkiet nie miał więcej niż 1,5 cm grubości. Brak stosowania się do tych wytycznych podczas układania parkietu może spowodować zginanie się, kurczenie, skręcanie i wypaczanie desek podłogowych. Warto o tym pamiętać, aby uzyskać trwałą i piękną podłogę na lata.
Błąd drugi: montaż na świeżo wylanym podłożu
Układanie podłogi z naturalnego drewna na świeżo wylanym podłożu betonowym, który nie zdążył dostatecznie wyschnąć może przyczynić się do niekorzystnych zmian naturalnego surowca. Drewno nie lubi wilgoci i jest wrażliwe na zmiany w tym zakresie.
Warto mieć na uwadze, że poziom wilgotności podłoża nie powinien przekraczać 6%. Niektórzy nie mogąc się doczekać momentu, aż beton całkowicie wyschnie, decydują się rozpocząć układanie parkietu zbyt wcześnie. Ten dość typowy błąd prowadzi do tego, że wilgoć z podłoża jest pochłaniana przez drewno, które rozszerza się i wygina.
Błąd trzeci: montaż w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności
Układanie paneli drewnianych w bezpośredniej bliskości paneli prysznicowej, wanien czy zlewozmywaków może skończyć się pojawieniem nieestetycznych wybrzuszeń. Dlatego też nie warto układać drewnianej podłogi w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności.
Okres użytkowania parkietu w takich pomieszczeniach może się drastycznie skrócić i sprawić, że podłoga będzie wyglądać nieatrakcyjnie. Jeżeli inwestor bardzo ceni sobie wygląd drewna, może zdecydować się na gres lub płytkę ceramiczną, do złudzenia go przypominającą. Materiały te znacznie lepiej radzą sobie z wilgocią.
Błąd czwarty: układanie parkietu w dużych pomieszczeniach bez pokładu
Decydując się na remont i wymianę starego parkietu na nowy, drewniane podłogi w dużych pomieszczeniach (ponad 25 m2) powinny być układane na specjalnym podkładzie. Dzięki nim, podłoga zyska większą stabilność i lepszą trwałość.
Powyższe błędy mogą w przyszłości źle wpłynąć na komfort płynący z użytkowania podłogi oraz zmusić do naprawy zaistniałych niedopatrzeń. Zniwelowanie szkód może okazać się żmudne, czasochłonne i kosztowne, dlatego też warto zwrócić się z tym do profesjonalnej ekipy remontowej.