Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Montaż podwieszanej toalety – co powinieneś o niej wiedzieć?

Montaż podwieszanej toalety – co powinieneś o niej wiedzieć?

montaz podwieszanej toalety
19
Sty

Nowoczesna łazienka cechuje się estetyką, ale też sprytnymi i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Niektóre z nich cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że śmiało możemy uznać je za obecny standard aranżacyjny. Jednym z takich rozwiązań jest podwieszana toaleta. Z tego artykułu dowiesz się, jaką ma przewagę nad tradycyjnym WC oraz poznasz najważniejsze kwestie związane z jej montażem. 

WC wiszące - główne zalety 

Zestaw podtynkowy wygrywa ze swoim tradycyjnym rywalem pod wieloma względami. Po pierwsze, zabudowa elementów konstrukcyjnych takich jak np. stelaż czy zbiornik na wodę, a także instalacyjnych jak przyłącze do kanalizacji są dyskretnie schowane za linią ściany. Widoczna jest tylko muszla i estetyczny przycisk spłuczki – te elementy z powodzeniem możemy dobrać do stylu wnętrza. Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden plus: optycznie powiększa łazienkę, przez co sprawia ona wrażenie bardziej spójnej i uporządkowanej, a techniczne części nie rzucają się tak bardzo w oczy. Umiejętnie zaplanowany montaż podwieszanej toalety pozwoli także na stworzenie dodatkowej półki do zagospodarowania nad muszlą, co ma szczególne znaczenie w łazienkach o małym metrażu. 

Utrzymanie wiszącego WC w czystości jest znacznie łatwiejsze niż znanej nam wszystkim wersji kompaktowej, gdyż dostęp do ceramiki, przycisku spłuczki i podłogi pod miską nie stanowi żadnego problemu. Aktualnie na rynku mamy do wyboru sedesy bez kołnierza dodatkowo ograniczające powstawanie trudnych do usunięcia osadów. Dostępne są one najczęściej w komplecie z wolno opadającymi deskami, które ograniczają ryzyko uszkodzenia ceramiki. Mamy także możliwość decydowania w zakresie pojemności spłuczki i mechanizmów spłukujących, które są wyposażone w wersje oszczędzające wodę. 

Podwieszana toaleta za sprawą swojego mocno osadzonego stelaża jest bardzo solidna i z powodzeniem wytrzyma obciążenie nawet 400 kg, a jej jakakolwiek awaria wbrew przekonaniom nie oznacza demontażu całej zabudowy.

Wady wiszącego WC

Decydując się na wiszące WC, trzeba mieć jednak na uwadze, że cały tzw. biały montaż jest bardziej czasochłonny. Przede wszystkim dlatego, że wymaga precyzyjnego określenia wszystkich wymiarów np. wielkości miski podwieszanej, wolnej przestrzeni po jej obydwu stronach czy odległości od instalacji kanalizacyjnej. Kluczowa jest tutaj podstawowa, hydrauliczna wiedza i dobór odpowiednich materiałów budowlano-instalacyjnych, które gwarantują solidność oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Wybierając podwieszaną toaletę, należy zwrócić również uwagę na fakt, że cena całego zestawu będzie wyższa w porównaniu do tradycyjnego kompaktu. Ze względu na walory funkcjonalne i estetyczne warto jednak dopłacić do tej inwestycji i cieszyć się komfortem przez lata (lub do kolejnego generalnego remontu).

O czym pamiętać podczas montażu podwieszanej toalety?

Kluczowym aspektem jest wybór stelaża do zabudowy, do którego będzie przytwierdzony wiszący sedes. O tym decyduje rodzaj ściany, na której będziemy rozpoczynać biały montaż. Mamy dwie opcje do wyboru:

  • stelaż do zabudowy ciężkiej (mokrej) – stosuje się go w ścianach murowanych. Jest to tańsza, oszczędzająca przestrzeń konstrukcja ukryta pod zabudową bez konieczności wykonywania półek nad sedesem. Konieczne jest jednak obmurowania takiego stelażu, co wiąże się z dodatkową pracą i kosztami.
  • stelaż do zabudowy lekkiej (suchej) – uniwersalne i chętniej wybierane rozwiązanie stosowane w łazienkach, w których znajdują się ściany murowane lub ścianki działowe o grubości minimum 12 cm. Warto postawić na fabrycznie połączoną i regulowaną konstrukcję stelaża, którą przytwierdza się prostopadle do ściany, co znacząco przyspiesza proces instalacji.

Należy pamiętać, aby podczas montażu stosować się do zaleceń w instrukcji producenta i kontrolować, czy powstająca konstrukcja zachowuje pion. 

Warto zwrócić uwagę na odpływ. Jeśli jest umiejscowiony poziomo w ścianie, dalsze etapy białego montażu będą ułatwione. W przypadku odpływu pionowego (w stropie) należy przeprojektować podejście kanalizacyjne i uwzględnić nowy otwór, co wiąże się również z ponownym położeniem posadzki w przypadku remontowania starej łazienki. Takie prace najlepiej zlecić profesjonalistom.

Jeśli do zamontowania zostaną dwa ostatnie, a zarazem jedyne widoczne elementy wiszącego WC, czyli muszla klozetowa i przycisk spłukujący, oznacza to, że biały montaż jest już na finiszu. Montujemy je po uprzednim zamurowaniu lub pokryciu konstrukcji płytami g-k (gipsowo-kartonowymi), dlatego wcześniejsze pomiary należy wykonać z dokładnością i uwzględnieniem wzrostu użytkowników toalety. Z reguły umieszcza się ją 40-50 cm nad podłogą. 

Chcąc liczyć na zadowalający efekt końcowy, zaoszczędzić czas i pieniądze, warto zdecydować się na pomoc profesjonalistów, którzy zagwarantują solidną jakość wykonania w terminie i bezpieczeństwo późniejszego użytkowania tego najważniejszego elementu łazienki.