Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Montaż oświetlenia w domu - kiedy prosić o pomoc specjalistę?

Montaż oświetlenia w domu - kiedy prosić o pomoc specjalistę?

montaż oświetlenia kraków
24
Cze

Montaż lamp sufitowych dla wielu osób może wydawać się czymś banalnie prostym. Z tego powodu niektórzy decydują się zrobić to własnymi rękami. Warto jednak pamiętać, że samodzielna zabawa z prądem może nas słono kosztować, zwłaszcza jeśli nie mamy o tym pojęcia. Co powinniśmy wiedzieć o montażu oświetlenia w domu i kiedy lepiej skorzystać z pomocy specjalistów?

Bezpieczeństwo przy montażu oświetlenia

Zanim w ogóle przystąpi się do pracy przy montażu lampy, należy zadbać o to, by w przewodach nie płynął prąd. W pierwszej kolejności powinniśmy wyłączyć bezpiecznik odpowiedzialny za konkretny przewód, a następnie sprawdzić przy pomocy specjalnego miernika, czy przy przewodach fazowych nie przepływa prąd.

Zazwyczaj w miejscu montażu z sufitu zwisają trzy kabelki: dwa fazowe oraz jeden zerowy. Aby je prawidłowo zidentyfikować należy włączyć światło (przy wyłączonych bezpiecznikach) i za pomocą specjalnego miernika prądu zbadać każdy przewód.

Na tym etapie musimy mieć absolutną pewność, że wszystko jest odłączone, ponieważ dotknięcie nieizolowanych przewodów grozi porażeniem prądem. Jeśli więc nie posiadamy profesjonalnego miernika lub nie mamy zaufania do swoich umiejętności – lepiej zlecić zadanie specjaliście.

Następnie, należy zdjąć niewielki fragment izolacji z końcówek przewodu (około 3 cm)i rozdzielić je w taki sposób, by się nie stykały. Potem włączamy bezpieczniki i sprawdzamy przewody z pomocą miernika. Dwa z nich powinny wywołać reakcję miernika, jeden pozostać neutralny. Jeśli dzieje się inaczej, należy bezwzględnie skontaktować się ze specjalistą, ponieważ najprawdopodobniej instalacja została nieprawidłowo wykonana, lub my popełniliśmy jakiś błąd.

Po zidentyfikowaniu przewodów ponownie wyłączamy bezpieczniki i sprawdzamy, czy w przewodach nie płynie prąd. Należy to robić każdorazowo ze względów bezpieczeństwa.

Montaż oświetlenia – otwory w suficie

Następnym elementem montażu oświetlenia jest przygotowanie otworów w suficie. Na tym etapie bardzo istotne są dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest upewnienie się, że podczas wiercenia otworów nie zostaną uszkodzone przewody zasilające lampę. Jako laicy nie zawsze uda nam się to dobrze ocenić, a taki błąd może wymagać od nas sporych poprawek w montażu instalacji elektrycznej. Dlatego jeśli istnieje ryzyko przewiercenia przewodów, należy skonsultować się ze specjalistami, którzy wyznaczą odpowiednie położenie lampy.

Drugą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest prawidłowy dobór narzędzi do montażu lampy. Jest to zależne zarówno od modelu wybranej przez nas lampy (różne produkty mają różny sposób montażu), jak i od rodzaju sufitu. Innego podejścia będzie wymagać sufit w bloku z wielkiej płyty, innego sufit podwieszany, a jeszcze innego sufit w domu kanadyjskim. Jeśli o to nie zadbamy, możemy zniszczyć sprzęt lub trwale uszkodzić i oszpecić sufit.

Montaż oświetlenia – podłączenie i izolacja przewodów

Większość lamp na rynku posiada specjalną kostkę, która ułatwia prawidłowe podłączenie przewodów. Nie zawsze jednak jest ona obecna, a czasem zdarza się, że nie jest dokładnie opisana. W tym przypadku należy uważać również na ryzyko bezpośredniego połączenia przewodów aluminiowych z miedzianymi, ze względu na możliwość uszkodzenia instalacji.

Warto pamiętać, że nie powinno się zostawiać lampy wiszącej wyłącznie na kablach. Choć może to oznaczać konieczność wielokrotnego przykręcania i odkręcania lampy od sufitu w razie wystąpienia jakichś nieprawidłowości, lepiej unikać sytuacji, w której ciężar nowej lampy spoczywa jedynie na przewodach.

Po prawidłowym podłączeniu lampy bardzo ważnym elementem jest izolacja przewodów. Należy to zrobić przy wyłączonych bezpiecznikach, owijając dokładnie każdy przewód osobno. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia, a w razie jakichkolwiek problemów z wilgocią do awarii całej instalacji elektrycznej.

Podsumowanie – czy do montażu oświetlenia potrzebni są specjaliści?

Choć montaż lampy sufitowej może wydawać się bułką z masłem – czasem lepiej zlecić go specjalistom. Cena tego typu usługi zaczyna się już od około 25 złotych. To niewielki koszt, jeśli wziąć pod uwagę ilość błędów, które możemy popełnić sugerując się instrukcją z internetu.