Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Montaż instalacji gazowej w domu - najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Montaż instalacji gazowej w domu - najważniejsze zasady bezpieczeństwa

28
Wrz

W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie brak instalacji gazowej w domu. To wciąż jeden z najważniejszych systemów w każdym mieszkaniu, dzięki któremu można przygotować obiad czy ogrzać dom w sezonie zimowym. Należy jednak pamiętać, że montaż instalacji gazowej wiąże się z formalnościami, które warto uwzględnić już na etapie projektu. Jak w praktyce wygląda montaż gazu w domu?

Montaż gazu w domu – niezbędne formalności

Zanim w ogóle przejdzie się do prac montażowych, konieczne jest spełnienie niezbędnych formalności. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie projektu instalacji gazowej. Jeśli budowa domu jest dopiero w planach, należy wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę złożyć schemat wewnętrznej instalacji gazowej. W przypadku budynków już istniejących, składa się sam wniosek z projektem instalacji, mapę poglądową oraz opinię kominiarza.

Po przedstawieniu projektu oraz uzyskaniu pozwolenia na montaż gazu w domu, można przejść do wykonania. Zadanie to należy zlecić specjalistom, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia oraz wiedzę na temat głębokości ułożenia rur i kontroli ich szczelności. Każdy etap montażu instalacji gazowej powinien zostać uwzględniony w dzienniku budowy.

Montaż instalacji gazowej – kto może się tym zająć?

Montaż gazu w domu jest zadaniem, które należy zlecić fachowcom. Zrobienie tego samodzielnie mogłoby być bardzo niebezpieczne. Z tego powodu osoba zajmująca się tworzeniem projektu instalacji gazowej oraz montażem sieci i instalacji gazowych musi posiadać specjalne uprawnienia gazowe G3. Przed wybraniem odpowiedniego specjalisty, należy więc sprawdzić, czy posiada on zaświadczenie o wpisie do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Dzięki temu można mieć pewność, że fachowiec dołoży wszelkich starań, by instalacja została zamontowana prawidłowo.

Na początku musi on wykonać rozeznanie warunków technicznych, a następnie obliczyć zapotrzebowanie na gaz i zaprojektować przebieg instalacji gazowej oraz umiejscowienie odbiorników gazu. Dopiero po wykonaniu niezbędnych projektów, specjalista może przejść do wyboru odpowiednich urządzeń oraz montażu instalacji gazowej.

Montaż gazu w domu – szczelność i uruchomienie

Gdy instalacja gazowa zostanie już zamontowana, następnym etapem jest sprawdzenie jej szczelności. Czynności tej w przypadku nowego budynku dokonuje kierownik budowy w obecności inwestora. Jeśli wszystko jest w porządku, następuje przekazanie protokołu. To daje zielone światło, by podpisać umowę z dostawcą gazu i zamontować licznik na terenie posesji. Do tego konieczne jest przedstawienie całej dokumentacji, łącznie z protokołem odbioru kominiarskiego przewodów wentylacyjnych i kominiarskich. Po podpisaniu umowy i montażu licznika gazu, można uruchomić dostawę gazu.

Jaki jest koszt wykonania instalacji gazowej?

Jak w przypadku każdej inwestycji, bardzo ważnym aspektem jest również cena usługi. Koszt wykonania projektu instalacji gazowej mieści się zwykle w okolicach 700-1500 złotych, zależnie od stopnia skomplikowania czy wielkości budynku. To jednak nie jedyny wydatek, na który należy się przygotować.

Koszt montażu instalacji gazowej (materiałów oraz robocizny) zwykle mieści się w 100-200 złotych od metra bieżącego. Do tego należy doliczyć ceny kotła gazowego, które wahają się od 3 do nawet kilkunastu tysięcy złotych, a także montaż szafki gazowej (od kilkuset do około tysiąca złotych) i odbiór przyłącza gazowego (od około 100 do 300 złotych). z