Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Mieszkanie funkcjonalne - czyli jakie?

Mieszkanie funkcjonalne - czyli jakie?

 mieszkanie funkcjonalne
22
Lip

Nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, w jaki sposób urządzić idealne wnętrze – wszyscy różnimy się pod względem potrzeb oraz preferowanego stylu życia, przez co niemożliwe jest użycie jednakowej miary do wielu różnych przestrzeni. Istnieje jednak szereg ogólnych zasad dotyczących tego, co zrobić, aby mieszkanie było funkcjonalne. Zastanówmy się więc, czym jest funkcjonalność wnętrza i jak możemy ją osiągnąć?

Czym jest funkcjonalne mieszkanie?

Mieszkanie powinno służyć mieszkającym w nim osobom, być spójne z prowadzonym przez nie stylem życia oraz bez problemu odpowiadać na ich codzienne potrzeby. Aby cieszyć się funkcjonalnym wnętrzem, jest szereg rzeczy, jakie koniecznie musimy rozważyć już na etapie tworzenia projektu.

Główną zasadą jest to, że logika oraz funkcjonalność zawsze powinny mieć pierwszeństwo przed wyborem stylistyki wnętrza, jego kolorów czy nawet wyglądu poszczególnych mebli - atrakcyjne wykończenie mieszkania jest na końcowym etapie projektowania. Na czym więc należy skupić się w pierwszej kolejności?

Rozkład pomieszczeń musi mieć sens

Idealnym rozwiązaniem jest indywidualne ustalenie rozkładu pomieszczeń jeszcze na etapie projektowania mieszkania. Niestety, nie zawsze mamy wpływ na to, w jaki sposób rozlokowane są pomieszczenia. Często bowiem nabywamy lokum, które ma już z góry narzucone rozmieszczenie poszczególnych pokoi. Wówczas jedyne, co możemy zrobić, to przestawienie lub usunięcie ściany działowej czy dodanie kuchni do pokoju dziennego, aby zyskać dodatkowy pokój. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się na etapie projektowania czy raczej zastanawiamy się, jak naprawić to, co już zostało zrobione w zakupionym przez nas mieszkaniu, przede wszystkim musimy pamiętać o logicznym rozlokowaniu poszczególnych pomieszczeń.

Sytuacja, gdzie aby dostać się do strefy wspólnej, będziemy musieli przechodzić przez strefę prywatną, jest niedopuszczalna (przykładowo: aby dostać się do salonu, trzeba będzie przejść przez sypialnię lub gabinet). W mieszkaniu musi występować podział na strefy funkcjonalne. Strefa wspólna (kuchnia, salon, jadalnia) oraz strefa prywatna (sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet) powinny być od siebie wyraźnie oddzielone. Jeśli nawet używamy jednego pomieszczenia do dwóch różnych celów (na przykład łączymy sypialnię z gabinetem), granica pomiędzy tymi przestrzeniami musi być widoczna (można przykładowo postawić parawan mieszkaniowy oddzielający strefę relaksu od strefy pracy). Podział na takie strefy wpływa na sprawniejsze wykonywanie czynności, jest również szczególnie pomocny w utrzymaniu porządku w mieszkaniu.

Ergonomiczne podejście przede wszystkim

O najprostszych rzeczach bardzo często najłatwiej jest zapomnieć – obmyślając projekt mieszkania koniecznie musimy mieć na uwadze to, czy dane meble będą wygodne w użytkowaniu. Czy do wszystkich półek oraz szafek będziemy mieli bezpośredni i łatwy dostęp? Przedmioty w naszym mieszkaniu nie powinny być niczym zastawione. Żadna z szuflad nie może obijać się o nic, nie powinna również otwierać się w niepełnym wymiarze. Wybrane meble oraz sprzęty muszą mieć odpowiednią wysokość, szerokość i głębokość po to, aby były dostosowane do funkcjonowania, stanu zdrowia oraz wieku ich użytkowników. Istotne jest również optymalne oświetlenie mieszkania, na które składają się nie tylko zawieszone na suficie lampy, lecz również oświetlenie pomocnicze (na przykład halogeny nad kuchennym blatem czy przy łazienkowym lustrze).