Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Kompleksowy remont domu - jak do tego podejść?

Kompleksowy remont domu - jak do tego podejść?

kompleksowy remont domu
29
Wrz

Jeśli podejmujemy się kompleksowego remontu domu, warto przeprowadzić go w sposób możliwie najszybszy i jak najmniej utrudniający codzienne funkcjonowanie. Po podjęciu decyzji, jakie mamy oczekiwania względem planowanego remontu, powinniśmy się skupić na wybierze najlepszej firmy remontowej, gdyż samodzielne wykończenie pomieszczeń wymaga odpowiedniego doświadczenia, narzędzi i umiejętności. Sprawdzona ekipa podpowie nowoczesne rozwiązania, przedstawi czas realizacji kompleksowego remontu oraz opowie o jego poszczególnych etapach.

Remont domu – czas: start!

Prace związane z kompleksowym remontem domu powinny przebiegać w sposób zaplanowany. Należy zadbać o wyniesienie z domu możliwie wszystkich mebli i sprzętów, które mogą zostać uszkodzone lub utrudniałyby prace. Pierwszorzędnym krokiem przy większych przebudowach są działania związane z wyburzeniami i przesunięciami ścian, a tuż po nich – roboty hydrauliczne.

Na tym etapie remontu wykonywane są podłączenia do nowych instalacji hydraulicznych i grzewczych. Jeśli kompleksowy remont domu obejmuje ułożenie ogrzewania podłogowego, właśnie teraz jest na to najlepszy czas.

Prace hydrauliczne dobrze połączyć z elektrycznymi, ponieważ dodatkowe włączniki i gniazdka wymagają rozłożenia kabli wewnątrz ścian. Tak samo powinno zachować się z rurami od gazu, które należy rozplanować tak, by był do nich stały dostęp. Warto posiadać zdjęcia, na których znajduje się rozkład rur i kabli lub rozrysowane plany.

Kompleksowe wykończenie wszystkich pomieszczeń

Po pracach instalacyjnych można przejść do wygłuszania i podwieszania sufitów, naprawiania ścian i podłóg. Wykonanie gładzi szpachlowych i zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych oznacza, że można zagruntować ściany i położyć pierwszą warstwę farby. Układanie glazury, terakoty lub gresu warto wykonać przed montażem paneli lub parkietów, ponieważ nie wiadomo, ile zaprawy „wypiją” kafelki.

Zdecydowanie łatwiej jest poziomować drewnianą podłogę do położonych kafli. Kiedy podłoga jest już rozłożona, wykonuje się ostatnie malowanie. To także ten etap kompleksowego remontu domu, kiedy można kleić tapety lub montować sztukaterię. Po nich nastąpią prace montażowe: drzwi, listew przypodłogowych i armatury. Następnie można zająć się wykończeniem i urządzaniem wnętrz – meblowaniem i instalowaniem sprzętów oraz oświetlenia.

O czym jeszcze warto wiedzieć przed remontem własnego domu?

Kompleksowy remont domu oznacza, że przez kilka godzin lub dni nie będzie dostępu do wody – trzeba zawczasu pomyśleć nad alternatywną toaletą i prysznicem. W czasie prac elektrycznych, w domu może nie być prądu.

Z kolei przy pracach posadzkowych dobrze jest, żeby przez minimum 12 godzin nie chodzić po ułożonych płytkach lub drewnie. Dlatego warto wcześniej zastanowić się, czy mamy możliwość przenocowania u rodziny lub przyjaciół albo znalezienie płatnego noclegu blisko remontowanego domu.