Kilka sposobów na skuteczne i estetyczne flizowanie

 flizowanie
29
Cze

Wykańczanie wnętrz w pomieszczeniach stanowi jeden z ostatnich etapów prac budowlanych lub remontowych – staje się ich zwieńczeniem, dążąc do uzyskania pożądanego efektu estetycznego. Jedną z czynności, podejmowanych podczas działań wykończeniowych jest flizowanie. Czym jest i w jaki sposób się je realizuje?

Najważniejsze etapy flizowania – od czego zacząć

Flizowanie potocznie określane jest jako kafelkowanie, polega bowiem na układaniu na wybranych powierzchniach rozmaitych płytek oraz kafelków, które powinny być odpowiednio dobrane do specyfiki danego wnętrza. Zarówno ich estetyka, jak i sposób rozmieszczenia na ścianie czy podłodze determinują uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu. Obecnie w sklepach dostępnych jest mnóstwo rodzajów płytek, które różnią się między sobą kolorystyką, fakturą, kształtem oraz rozmiarem. Każdy może więc zaopatrzyć się w kafelki, odpowiadające jego indywidualnym wymaganiom oraz specyfice konkretnego wnętrza.

Pierwszym krokiem, poprzedzającym flizowanie jest więc wybór płytek – glazura szkliwiona powinna znaleźć się w pomieszczeniach użytkowych, w których istnieje ryzyko zmoczenia wodą ścian czy podłóg. Wybiera się ją do łazienek oraz kuchni, gdyż jest najbardziej praktyczną wobec tych wnętrz. Nieszkliwione płytki układane są zazwyczaj w celach dekoracyjnych, odnajdując swoje miejsce w salonach oraz pomieszczeniach reprezentacyjnych.

Istotna okazuje się także wielkość płytek, która uzależniona jest zazwyczaj od parametrów pomieszczenia – jeśli flizowane wnętrze jest spore, warto wybrać większe kafelki, co przyspieszy realizację prac oraz zapewni estetyczny efekt wizualny. Wobec mniejszych wnętrz, jak również pomieszczeń, posiadających wiele załamań na ścianach lepiej wybrać mniejsze płytki.

Zasady układania płytek – profesjonalne flizowanie

Chcąc uzyskać wykończenie wnętrz wysokiej jakości, warto zlecić tę usługę profesjonalistom – wobec realizacji, jaką jest flizowanie Kraków oferuje mnóstwo specjalistycznych firm, które skutecznie i sprawnie przeprowadzą ten etap remontu. Samodzielnie układanie płytek również jest możliwe, wymaga jednak odpowiedniego zaangażowania oraz podstawowej wiedzy. Bezpieczniej jest oddać tę czynność w ręce profesjonalistów – np. firmy Malhaus.

Przygotowując się do flizowania z pewnością należy dokładnie obliczyć konieczną ilość płytek, które pokryją zapotrzebowanie danego pomieszczenia. Warto zaopatrzyć się w kilkunastoprocentowy nadmiar kafelków, które stanowić będą awaryjny zapas, przydatny w razie uszkodzenia czy błędnie dokonanych obliczeń.

Układanie płytek można rozpocząć od góry – jeśli ich wysokość na ścianie jest ustalona, lub od podłogi, gdy ich zasięg pozostaje dowolny. Firma flizująca zaopatrzona jest w profesjonalne narzędzia, służące do docinania kafelków oraz wycinania w nich ewentualnych otworów – te należy wykonywać z należytą ostrożnością, gdyż nietrudno jest uszkodzić kafelki, co zaburzyłoby efektywność prac oraz estetykę realizacji. Podczas układania kafelków należy zachować symetrię, a płytki układane jako obudowa urządzeń sanitarnych powinny zapewniać swobodny dostęp do newralgicznych miejsc, w przypadku ewentualnej awarii oraz czynności serwisowych. Należy również pamiętać o wysokiej jakości spoinach oraz listwach, będących dopełnieniem flizowania. Decydując się na skorzystanie z usług firmy Malhaus mamy gwarancje, że wszystkie etapy prac będą wykonane starannie, a efekt końcowy taki, jakiego oczekujemy.