Wykończenie łazienki to zawsze spore wyzwanie dla domowników. Z tym procesem wiąże się między innymi montaż umywalki. Choć mogłoby się wydawać, że jest to stosunkowo proste zadanie, w rzeczywistości może przysporzyć nam niemałych kłopotów. Jak zamontować umywalkę w łazience?
Montaż umywalki do ściany
Do montażu umywalki na ścianie będziemy potrzebować kilku sprzętów. Są to: wiertarka, kołki rozporowe ze śrubami, poziomica, silikon sanitarny, śrubokręt lub wkrętarka, ołówek, a także bateria łazienkowa, syfon oraz niezbędne uszczelki.
Umywalkę montuje się w miejscu, w którym znajdują się rury odpływowe i zawory. Jeśli w czasie remontu zdecydujemy się przenieść umywalkę w inne miejsce, konieczne będzie dokonanie przeróbek hydraulicznych, a co za tym idzie – zatrudnienie odpowiedniego fachowca. Po wybraniu odpowiedniego miejsca montażu, z pomocą poziomicy określa się miejsce osadzenia śrub montażowych, a następnie zaznacza je na ścianie ołówkiem. Podobnie postępuje się w przypadku wsporników, jeśli konkretny model umywalki tego wymaga.
Następnie, z pomocą wiertarki udarowej wykonujemy w ścianie otwory, w których następnie osadzamy kołki rozporowe. Należy uważać, by przy tym nie uszkodzić zamontowanych płytek, dlatego warto zlecić to zadanie osobie z pewnym doświadczeniem. Jeśli podczas wiercenia płytka ulegnie pęknięciu, należy wymienić ją na nową przed instalacją umywalki. Po wywierceniu dziur i osadzeniu kołków rozporowych wraz ze śrubami, dopasowuje się umywalkę wraz z podkładkami oraz dokręca śruby.
Montaż baterii i podłączenie do instalacji
Kolejny krok to włożenie baterii wraz z uszczelkami w otwór umywalki oraz dokręcenie metalowej nakrętki zabezpieczającej. Do uszczelnienia połączeń można wykorzystać specjalną pastę lub nić do gwintów, a także taśmy teflonowe, w zależności od rodzaju połączeń.
Następnie łączymy wężyki baterii z zaworami kątowymi ciepłej i zimnej wody, a także podłączamy syfon do rury odpływowej. Na tym etapie warto pamiętać o prawidłowym uszczelnieniu instalacji za pomocą uszczelek dołączonych do zestawu. Nieodpowiednie podłączenie na którymkolwiek etapie może powodować przeciekanie instalacji. Problematyczne może okazać się również zmieszczenie pod umywalką wszystkich przyłączeń wraz z syfonem, zwłaszcza jeśli istnieje konieczność zamontowania szafki pod umywalką. Wówczas najlepiej zgłosić się do specjalisty, który dokona niezbędnych przeróbek.
Dlaczego warto zainwestować w biały montaż?
Biały montaż to najprościej mówiąc usługa polegająca na podłączeniu umywalki, wanny, brodziku, sedesu oraz wszystkich innych elementów kończących instalacje ciepłej i zimnej wody w punktach odbiorczych. Dzięki temu wszelkiego rodzaju podłączenia wykonywane są przez profesjonalistę, który zapewnia odpowiedni dobór uszczelek, fug, silikonów czy taśm izolacyjnych. To pozwala cieszyć się wysokim poziomem bezpieczeństwa, bez ryzyka, że świeżo wyremontowana łazienka zostanie zalana z powodu błędów w montażu.