Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Jak prawidłowo wykonać montaż grzejników?

Jak prawidłowo wykonać montaż grzejników?

montaz grzejnikow krakow
23
Lis

Grzejniki to najpopularniejsze wymienniki cieplne typu woda –powietrze, które królują w polskich domach. Aby grzejnik był wydajny przede wszystkim należy odpowiednio dobrać jego moc grzewczą, dzięki czemu utrzyma  on pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, a  także zapewni swobodną regulację przepływu ciepła. Są to jednak urządzenia, które z racji swojej budowy mogą ulegać awarii. Jakie są najczęstsze przyczyny nieprawidłowej pracy, jakie grzejniki wybrać oraz jak wygląda montaż grzejników?

Dlaczego grzejniki nie pracują prawidłowo?

Jeśli grzejniki oddają mniej ciepła niż powinny lub nie oddają go wcale, przekłada się to na spadek komfortu cieplnego oraz konieczność docieplania pomieszczeń za pomocą innych źródeł ogrzewania, dlatego warto sprawdzić przyczynę problemu. Najczęściej jest to związane z zapowietrzeniem grzejnika. Oznacza to, że w jego górnej części znajduje się zimne powietrze, zaś w dolnej woda chłodna lub zimna. Z reguły zapowietrzeniu ulegają kaloryfery na wyższych kondygnacjach oraz te znajdujące się poniżej sieci rozprowadzającej. O zapowietrzeniu świadczyć może mało wydajna praca oraz ciągłe bulgotanie wody.

Odpowietrzanie grzejników nie jest skomplikowane, czasem wystarczy tylko przekręcić zawór lub użyć śrubokręta. Jeśli jednak problem pojawia się co najmniej raz w tygodniu warto wezwać fachowca lub firmę hydrauliczną. Innym powodem złej pracy kaloryferów  może być zanieczyszczona instalacja przez rdzę lub kamień. Wtedy bezzwłocznie należy przepłukać grzejnik i wymienić wodę. Jednak gdy to nie pomoże, warto zastanowić, czy nie będzie potrzebna całkowita wymiana grzejników. Innym powodem awarii urządzeń grzewczych może być nieprawidłowy montaż kaloryferów, związany najczęściej ze złym sposobem podłączenia do instalacji. W tym przypadku należy je zdemontować i wezwać fachowca lub zamontować nowe samemu.

Jak poprawnie przeprowadzić montaż grzejników?

Przed faktycznym montażem grzejników najpierw należy wyłączyć urządzenie grzewcze oraz odkręcić zawory odpowietrzania i zwrotne oraz spuścić całą wodę. Warto wcześniej rozłożyć folię na podłodze w okolicy montowania kaloryferów oraz przygotować sobie miskę na wodę, tak aby się nie pobrudzić. Następnie należy zamontować konsolę na wysokości grzejnika zawsze w taki sposób, aby miał on co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni wokół. Następnie oznaczamy miejsca do wiercenie oraz mocujemy konsolę za pomocą śrub i dybli do niej dołączonych.

Kolejnym krokiem będzie właściwy montaż grzejników do konsoli za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonych uchwytów i dokładnie dokręcenie wszystkich śrub montujących. W zależności od kierunku przebiegu rur należy przeprowadzić montaż złączy dopływu i odpływu po prawej lub lewej stronie grzejnika, w tym dopływ powinien znajdować się na górze, odpływ zaś na dole. Teraz możemy zająć się uszczelnieniem gwintu przyłącza odpływu i dopływu, stosując siemię i pastę uszczelniająca, potem zaś wkręcamy gwint do zaworu oraz dokładnie go przykręcamy za pomoc klucza płaskiego.

Taką samą procedurę stosujemy  uszczelniając  i montując termostat grzejnika. W momencie, gdy przyłącze obróci się w naszym kierunku, należy zdjąć pokrywę i dokręcić jego górną część. Na koniec należy upewnić się, że  pozostałe otwory grzejnika zostały szczelnie zamknięte za pomocą odpowiednich elementów. Jeśli montaż grzejników dobiegł końca należy napełnić instalację wodą, pamiętając przy tym o zamknięciu zaworu odpowietrzania. Na końcu otwieramy urządzenie grzewcze, zawór termostatu i odpływ.

Jakie grzejniki wybrać?

Montaż grzejników to inwestycja na lata. Przy ich wyborze istotna będzie przede wszystkim  ich funkcja grzewcza, jednak coraz częściej także ich estetyka. Obecnie producenci grzejników oferują wiele różnorodnych modeli, dzięki czemu stają się one nie tylko funkcjonalnym, ale i ozdobnym elementem wystroju. Najpopularniejsze są grzejniki stalowe płytowe, które królują  w nowym budownictwie.

Z kolei w łazienkach standardem są grzejniki stalowe drabinkowe, które nie tylko służą do ogrzewania i suszenia, ale i służą jako dodatkowy  wieszak. Na drugim miejscu plasują się grzejniki aluminiowe. Stanowią one idealny zamiennik grzejników żeliwnych i nie wymagają zamiany instalacji, dlatego też chętnie wybierane są przez osoby remontujące mieszkania, w których przeprowadzana jest wymiana grzejników. Dodatkowo są stosunkowo tanie i odporne na korozję. Najrzadziej wybierane są grzejniki żeliwne. Choć są niezwykle wytrzymałe na korozję to bardzo długo nagrzewają się i stygną, co przekłada się na dyskomfort cieplny w ogrzewanych pomieszczeniach, a ich chropowata powierzchnia sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń.

Montaż kaloryferów - samemu czy z pomocą fachowca?

Choć  mogłoby się zdawać, że montaż grzejników nie należy do zdań trudnych i z powodzeniem można go przeprowadzi samemu po zapoznaniu się z instrukcją obsługi, to jednak warto skorzystać z usług fachowca. Firma, która profesjonalnie przeprowadza montaż kaloryferów da nam gwarancję bezproblemowej, a przede wszystkim bezpiecznej i skutecznej instalacji.  Bez względu na to, czy będzie to montaż czy wymiana grzejników będzie nam potrzebna wiedza z zakresu podstaw hydrauliki oraz działania instalacji grzewczej. Aby uniknąć problemów oraz dodatkowych kosztów związanych z niepoprawnym montażem kaloryferów warto zaprosić do domu firmę, która przeprowadzi odpowiednią diagnozę, sprawdzi z czego wykonane są rury czy wymierzy rozstaw i średnicę końcówek przyłączeniowych. Firma sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy montaż grzejników jest nam całkowicie obcy lub gdy zmieniamy ich rodzaj, co często też wiąże się ze zmianą całej instalacji.