Jak dobrać kolor fug do płytek?

układanie glazury kraków
18
Mar

Jeśli robić remont, to ładnie i z głową! Płytki do łazienki, kuchni, salonu czy przedpokoju już wybrane? Pora na dobranie pasujących i podkreślających ich charakter fug. Układanie płytek i kafelków powinno odbywać się według z góry przemyślanego scenariusza.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu fugi?

Zacznijmy od funkcji użytecznej pomieszczenia. Zarówno kolor płytek, jak i kolor fug powinien uwzględniać charakter i przeznaczenie pomieszczenia, w którym są kładzione. W przedpokoju jasna fuga nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ wraz z brudem i błotem wnoszonym do mieszkania na butach fuga szybko się zabrudzi i będzie wyglądać nieestetycznie. Najlepsza pod względem praktycznym będzie fuga szara lub ciemna. Podobnie w kuchni. W salonie możemy sobie pozwolić na większą dowolność w doborze jasnych kolorów, jednak w łazience z jasną fugą na podłodze trudno będzie utrzymać nam wrażenie czystości i estetycznego wyglądu.

Jak dobrać kolor fug do płytek w łazience?

W kwestii wyboru koloru fugi mamy dwie główne możliwości: możemy dobrać kolor fug do płytek tak, by stanowiły spójną kolorystycznie powierzchnię (co sprawia, że przestrzeń optycznie wydaje się większa) lub wręcz przeciwnie – możemy postawić na kontrastowe kolory. W których przypadkach sprawdza się pierwsze, a w których drugie rozwiązanie?

Fugi wtapiające się w kolor płytek

Jeśli wybraliśmy do łazienki modne płytki imitujące beton, powinniśmy postawić na podobne kolorem, wtapiające się w tło fugi, tak by całość sprawiała wrażenie jednolitej powierzchni. Podobnie będzie przy płytkach imitujących drewno: fugi powinny być szare lub w jednym z odcieni koloru płytek. Również płytki lastryko oraz eleganckie płytki imitujące marmur nie wymagają zastosowania kontrastów – lepszy efekt osiągniemy stawiając na dyskretną fugę w kolorze marmuru, czyli najczęściej białą, czarną lub szarą lub zbliżoną do jednego z kolorów motywu widniejącego na płytkach lastryko czy marmurowych.

Jeśli wybraliśmy ceramiczne kafelki np. w kolorze białym, mamy dwie opcje – możemy podkreślić jednolitość powierzchni dobierając do nich białą fugę lub postawić na kontrast i wybrać np. czarną. Pozostaje jednak pytanie – czy biała fuga będzie się brudzić? Musimy mieć to na uwadze. Warto zapytać jednak o poradę fachowców, którzy realizują układanie płytek i glazury w mieszkaniu.

Fugi w kontrastujących kolorach

W jakich przypadkach warto zastosować kolorową fugę? Takie rozwiązanie ożywi łazienkę czy inne pomieszczenie, jednak musimy pamiętać, że jednocześnie optycznie je  pomniejszy. Dlatego nie warto stosować jej w niewielkich przestrzeniach. Powinniśmy również mieć świadomość, że w przypadku niewielkich płytek kolor fugi może wpływać na postrzeganie barwy płytek. Na przykład, dobierając jasny odcień fugi, możemy optycznie rozjaśnić kolor płytek, a stosując ciemniejszą fugę uzyskamy efekt przyciemnienie całości. Przy dużych płytkach nie obserwujemy tego zjawiska.

Kontrastową fugę możemy zastosować, jeśli chcemy podkreślić poszczególne płytki, ich proporcje lub sposób ułożenia. W takim wypadku kontrastująca z kolorem płytek fuga wydobędzie całą ich oryginalność. Musimy jednak dobrze dobrać kolory, mając na uwadze, że niektóre zestawienia barw po prostu do siebie nie pasują. Jeśli chcemy podkreślić mozaikę, najlepiej rozważyć fugę w białym, pasującym do wszystkich barw, kolorze.

Dlaczego nie warto robić remontu na własną rękę?

Fuga stanowi element podłogi oraz ceramicznej lub kamiennej ściany. Zazwyczaj myślimy o jej kolorze, nie mając świadomości, jak ważną pełni rolę: amortyzuje ruchy różnych tworzyw w wyniku zmian temperatury i wilgotności, chroni szczeliny między płytkami przed brudem i wilgocią. Stanowi też zabezpieczenie dla, czasami niewykończonych, krawędzi płytek oraz wzmacnia przyczepność płytek do podłoża. To wszystko sprawia, że podczas kiedy o kolorze fugi możemy (i powinniśmy!) zadecydować sami, układanie kafelków i płytek czy układanie glazury oraz fugowanie warto powierzyć fachowej firmie. Przejdźmy jednak do fugi jako wykończeniowego elementu estetycznego pomieszczenia.

Zapraszamy po więcej porad!

Jako firma, która usługi układania płytek, układania kafelków, układania glazury oraz fugowania wykonuje od lat, zapraszamy do kontaktu – zarówno w kwestii porad, jak i konkretnych remontów do zrealizowania.