Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Grzyb w mieszkaniu – jak się go pozbyć?

Grzyb w mieszkaniu – jak się go pozbyć?

 grzyb w mieszkaniu
25
Paź

Pleśń – czarny nalot nawiedzający ściany naszych mieszkań, najchętniej wraca w okresie jesienno-zimowym. Przyczyn tego może być kilka, a żadnej z nich nie warto bagatelizować. Na pojawienie się grzyba można, a nawet trzeba się przygotować, a jeżeli tak się stanie, skutecznie z nim walczyć.

Skąd bierze się grzyb w mieszkaniu?

Wilgoć to główny czynnik powodujący powstanie grzybów pleśniowych na ścianach. Za cel obierają sobie miejsca skupisk pary wodnej. Szczególnie tam, gdzie brakuje światła słonecznego, wentylacja jest niedostateczna, a temperatura utrzymuje się między 25 a 30 stopniami.

Kiedy stosujesz izolację termiczną, grzyb w mieszkaniu znika razem z wilgocią. Nie we wszystkich domach jest ona jednak wciąż obecna. Ponadto jej nieprawidłowe zamocowanie może doprowadzić do powstawania mostków cieplnych, czyli przerw w izolacji, które są podatne na czynniki atmosferyczne, a co za tym idzie prowadzi do tworzenia się pleśni.

W mieszkaniu powinien zachodzić nieustanny proces cyrkulacji powietrza. Ten proces wspomagają kratki wentylacyjne i nawiewniki. Czasami aby zabezpieczyć się na wypadek pleśni, wystarczy zadbać o montaż lepszej instalacji wentylacyjnej, uszczelnienie okien, unikanie tapet, które blokują przepływ powietrza oraz odsunąć meble od ściany. To może pomóc, ale nie zawsze musi.

Powody powstania grzybni mogą być poważniejsze oraz ukryte przed naszym wzrokiem. Kiedy już na ścianie pojawi się czarny wykwit, nie zwlekaj z jego usunięciem.

Grzyb lub pleśń na ścianie – niebezpieczeństwo dla zdrowia

Pleśń nie tylko koszmarnie pachnie i dotkliwie szpeci ścianę, ale również może mieć wpływ na nasze zdrowie. Czasami nawet bardzo poważny. Najbardziej narażone na ich działanie są dzieci oraz alergicy.

Grzyb w domu podrażnia górne drogi oddechowe, ale działa także negatywnie na skórę, czy układ nerwowy. Może doprowadzić do bólu głowy i żołądka, podrażnienia skóry oraz oczu, zapalenia zatok, drętwienia stawów, powstawania grzybicy paznokci, a nawet tworzenia się nowotworów. Pleśni można pozbyć się z użyciem iniekcji krystalicznej lub kondensacyjnego osuszania.

Jak zabezpieczyć ściany przed powracającym grzybem?

Pleśń na ścianach może mieć różne przyczyny. Pierwszym krokiem do jej zlikwidowania jest jej prawidłowe zdiagnozowanie. Powstanie grzyba często poprzedza zalanie, awaria instalacji hydraulicznej lub woda wylewająca się regularnie spod prysznica. Jednak nie zawsze przyczyny są tak oczywiste.

Zawinić może również zła wentylacja mieszkania, ukryte w ścianie usterki, czy wspomniane już wcześniej mostki cieplne. Wilgoci, czyli przyczyny powstawania pleśni można się pozbyć instalując w mieszkaniu osuszacze powietrza. Czasami są one wręcz niezbędne, ponieważ wilgoć potrafi utrzymywać się przez długi czas w szczelinach, na ścianach, czy szybach.

Zwykłe podnoszenie temperatury nie jest w tym przypadku wystarczające, a nawet jest niezalecane. Może przyczynić się do odwrotnego od zamierzonego skutku, poprzez skraplanie się wilgoci prowadząc do powstawania kolejnych grzybni oraz rozrastania się starych.

Po pozbyciu się przyczyny, następnym krokiem jest usuwanie grzyba ze ścian. W przypadku niewielkich wykwitów na powierzchni tynku, wystarczy przeczyścić miejsce zapleśnienia szczotką o sztywnym włosiu. W przypadku bardziej uporczywych, konieczne mogą się okazać środki grzybobójcze.

Należy jednak pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu, odpowiednio się zabezpieczyć, a na koniec dobrze przewietrzyć pomieszczenie. W przypadkach gdy grzyb zaczął się wgryzać w tynk, konieczne jest ściągnięcie farby, a gdy sięga aż do jego struktury, nawet rozkucie ściany.

Po procesie zabezpieczenia ściany środkami grzybobójczymi, można przystąpić do następnego etapu, czyli malowania ścian. Do tego celu warto użyć farby na wilgoć i grzyby. Dla bezpieczeństwa, warto poprosić o pomoc dobrą ekipę remontową, aby odpowiednio dobrała materiały i profesjonalnie wykonała malowanie.

Remont ścian po usunięciu pleśni

Skuteczne pozbywanie się grzyba z własnych czterech kątów, jest nie tylko czasochłonne, ale wymaga również po zakończeniu tego procesu odpowiedniego zabezpieczenia ścian. Aby mieć pewność, że wszystko zakończy się ostatecznym wyeliminowaniem problemu, warto zwrócić się do profesjonalistów.

Malowanie ścian po grzybie zdecydowanie różni się od zwykłego. Po nałożeniu tynku, ściana musi zostać odpowiednio osuszona, a następnie zabezpieczona przed ponownym atakiem pleśni. Warto użyć farb które zabezpieczają przed wilgocią, czyli w ogólnym rozrachunku chronią również przed powrotami pleśni.