Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Co to jest flizowanie - poradnik remontowy Malhaus

Czym jest flizowanie

 flizowanie płytek
28
Maj

Remontując lub wykończając dom czy mieszkanie, stajemy przed wieloma wyborami. W jakim stylu urządzić mieszkanie i jakie wykończenia wybrać? Flizowanie zalicza się do tej grupy kategorii, którą warto skonsultować ze specjalistami, ponieważ doszlifowana tą metodą powierzchnia ma posłużyć przez wiele lat.

Co to jest flizowanie

Flizy to płytki podłogowe lub ścienne, popularnie nazywane terakotą lub glazurą. Płytki mogą być wykonane z kamienia, szkła, ceramiki, lacobelu lub innych tworzyw. Flizowanie jest techniką układania płytek za pomocą ścinania ich krawędzi. Szlifowanie boków kafelków pod kątem 45 stopni pozwala na eleganckie wykończenia, bez konieczności używania plastikowych listewek na krawędziach. Powierzchnie, które są flizowane pozwalają na zastosowanie cienkiej fugi, co wygląda bardzo estetycznie.

Gdzie stosować flizowanie

Dziś, przy mnogości kafelków, flizować można praktycznie każdy rodzaj pomieszczenia. Kafelkowaniem pomieszczeń powinno się osiągnąć taki efekt, aby ich estetyka, jak i funkcjonalność odpowiadały wnętrzu. Kiedyś glazurę kładziono tylko w kuchni i łazience, a teraz - z uwagi na różnorodność kolorów i stylistyki płytek – glazura kładziona jest w pozostałych pomieszczeniach.

Układ dobrze dobranych do pomieszczenia płytek pozwala na nadanie mu charakteru i stworzenie przytulnego klimatu. Ozdobne płytki na ścianach lub ich fragmentach coraz częściej spotyka się w salonach z otwartą kuchnią. Zsynchronizowanie płytek w takich pomieszczeniach to sztuka. Flizowane, szkliwione płytki, które imitują drewno, spotkać można w pomieszczeniach, które korzystają z ogrzewania podłogowego.

Jak wybierać płytki na ściany i podłogi

Flizując powierzchnie, warto pamiętać o podstawowej zasadzie: im mniejsze pomieszczenie i wiele załamań na ścianach, to warto tym bardziej zdecydować się na mniejsze płytki; z kolei w dużych pomieszczeniach rekomendowany jest wybór większych kafelków – to przyspieszy prace remontowe i zapewni wizualną estetykę. Przed kupnem płytek warto upewnić się, że są one przystosowane do konkretnych pomieszczeń.

Materiały potrzebne do flizowania - dlaczego warto zlecić flizowanie specjalistom

Aby efekt wykończenia wnętrza był zadowalający, warto zlecić usługę flizowania profesjonalistom. Oczywiście, samodzielne ułożenie płytek jest możliwe, jednak specjalista nie zmarnuje materiału, zadba o wykończenie a dzięki posiadanemu doświadczeniu, zapobiegnie ewentualnym usterkom.

Ponieważ flizowanie płytek polega na odpowiednim docięciu, o wiele wygodniej jest robić to profesjonalnym sprzętem. Bezpieczniej i wygodniej jest powierzyć ekipie, która zajmuje się tym nieustannie.

Przygotowując się do flizowania, warto kupić płytki z zapasem około 10-15 procent, które w przyszłości pozwolą na nieszpecące wymienienie uszkodzonej powierzchni. Kupując większą partię kafelków z jednej serii produkcyjnej, gwarantujemy sobie brak różnic w odcieniu materiału. Flizowanie dopełniają dobrane listwy ścienne oraz wysokiej jakości spoiwa kafelków.