Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home/malhaus/domains/malhaus.pl/private_html/web/core/Page.php on line 2
Budowa na terenie zalewowym – co warto wiedzieć

Budowa na terenie zalewowym – co warto wiedzieć

budowa na terenie zalewowym
18
Mar

Trudno wyobrazić sobie, że w ciągu kilku dni lub nawet godzin można stracić dorobek swojego życia. Niestety w dalszym ciągu nie jesteśmy w stanie okiełznać siły, która powoduje obfite opady deszczu i powodzi. Na całe szczęście możemy zminimalizować ryzyko poprzez wybieranie sprawdzonych wcześniej działek, znajdujących się na terenach o niskim prawdopodobieństwie podtopienia.

Czym charakteryzuje się teren zalewowy?

Przez określenie “teren zalewowy” rozumiemy obszary, na których poziom wód gruntowych może być podnoszony ze względu na:

  • obfite opady
  • wezbranie rzek
  • wezbranie jezior

Zalanie może być tylko częściowe lub całościowe. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, wszystkie budynki, które znajdują się na danym terenie, są narażone na podtopienia. Pamiętajmy, że może to stanowić zagrożenie dla mieszkańców oraz  narażać na duże koszty, wynikające z konieczności wykonania kompleksowego remontu domu po każdym podtopieniu i późniejszym zawilgotnieniu. Jako ciekawostkę warto jeszcze dodać, że istnieją tereny, które zalewane są celowo po to, by zmniejszyć falę powodziową.

Kupowanie działki – weryfikacja terenu

Bardzo często wybierając działkę budowlaną, głównym wyznacznikiem jest cena. Okazyjna stawka za działkę może spowodować, że zapominamy o tym, że warto zwrócić jeszcze uwagę na inne aspekty. Niższa cena działki może być wynikać ze względu na fakt, znajduje się np. na terenie zalewowym, który determinuje większe ryzyko podtopienia w obliczu powodzi, czy nawet bardzo obfitych opadów.

To właśnie dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup działki na przykład w okolicach Krakowa, warto dokładnie przeanalizować charakterystykę danego terenu. Niewiele osób wie, że można to zrobić w bardzo łatwy sposób w sieci. Urząd Wojewódzki w Małopolsce udostępnia mieszkańcom specjalną stronę, na której znajdziemy dokładną mapę z terenami zalewowymi i tymi zagrożonymi powodzią:

http://www.malopolska.uw.gov.pl/strefa_zalewowa/

Koszty ubezpieczenia domu na terenie zalewowym

W kontekście poruszanego tematu warto wspomnieć o kosztach ubezpieczenia. Jeżeli prowadzimy budowę domu na terenie zalewowym, ubezpieczyciel najprawdopodobniej ustali bardzo wysokie koszty ubezpieczenia rzeczowego. Jak nietrudno się domyślić, będzie się to wiązało dla niego z większym ryzykiem wypłacenia odszkodowań, niż w przypadku domów, które nie są aż tak bardzo zagrożone. Do wszystkiego dochodzą jeszcze koszty ekspertyz, które musi wykonać ubezpieczyciel, jednak płatnościami za takie czynności, niestety bardzo często zostaje obarczony ubezpieczający. 

Czy działka na terenie zalewowym to ryzykowny zakup?

Warto dodać, że podwórko oraz budynek po zalaniu bez wątpienia będzie wymagał remontu lub odświeżenia. Przy wielokrotnie powtarzanej sytuacji koszty mogą przerosnąć wartość domu, jaką miał w momencie budowy. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o zniszczenia, które woda wywołuje w czasie rzeczywistym, ale także zawilgocenie muru oraz gruntu, który będzie trzeba osuszyć.

Mieszkania na parterze po zalaniu też wymagają kompleksowego remontu. To właśnie dlatego, jeszcze zanim wybudujemy się na działce z zagrożeniem zalewowym, musimy do kosztów całej inwestycji, dodać takie, który przeznaczymy na ewentualną modernizację szkód wyrządzonych przez żywioł wody.