Pękające ściany w mieszkaniu

pękające ściany
30
Lis

Pękające ściany to problem występujący w wielu polskich domach. Zarówno zaraz po wybudowaniu, jak i tuż po remoncie. Szacuje się, że pęknięcia pojawiają się nawet w 70% nowych budynków. Nie zawsze wynika to z zaniedbań wykonawcy. Wpływ na to może mieć ma szereg czynników, a kroki zapobiegające dalszym pęknięciom warto poczynić jak najszybciej po ich pojawieniu się.

Dlaczego ściany pękają?

Pękające ściany to problem głównie domów wielorodzinnych. Często ich przyczyną są niedokładnie postawione fundamenty, lub wykonanie ich z gorszej jakości betonu. Może to prowadzić do nierównomiernego osadzania się budynku, uginania się stropu oraz większej podatności na wibracje z zewnątrz. Rysy najczęściej pojawiają się na jednowarstwowych ścianach z klejonymi spoinami.

Jeśli pękające ściany pojawiają się w okolicach “puchnącej” farby, lub mokrych plam, najprawdopodobniej powstają na skutek wilgoci, niekorzystnej temperatury, lub przecieków z kanalizacji. Może to prowadzić również do powstawania zagrzybienia, które powinno się usunąć zanim przystąpimy do naprawy ściany.

Jak poradzić sobie z istniejącymi pęknięciami?

Naprawa małych, powierzchniowych pęknięć jest prosta i może zostać wykonana przez Ciebie samodzielnie, nawet bez dużej wiedzy. Rysami biegnącymi przez tynk, albo przez mury powinna zająć się z kolei wyspecjalizowana firma remontowa.

Natomiast jeśli pojawiły się zaraz po wprowadzeniu się do dopiero co wybudowanego domu, warto poczekać około 12 miesięcy z wszelkimi próbami likwidowania rys. Powierzchniowe pęknięcia powstające na tynku, tworzą się wskutek naprężenia materiału. Często na styku dwóch ścian, lub nad otworami okiennymi oraz drzwiowymi.

W tym przypadku wypełnienie masą szpachlową pęknięć i malowanie ścian powinno wystarczyć. Głębokie pęknięcia są dużo trudniejsze w usunięciu ze względu na częste powstawanie wskutek wad konstrukcyjnych.

Ich powodem mogą być również niestabilne podłoże lub wstrząsy. Ustaleniem przyczyn powinien zająć się fachowiec – im szybciej tym lepiej, zwłaszcza w przypadku ścian konstrukcyjnych.

Jak wyeliminować przyszłe pęknięcia?

Jeśli budujesz nowy dom, fundamenty warto wylać na zimę i pozostawić je aż do wiosny.
Nie zapominaj również o dopilnowaniu jakości betonu z którego będą wykonane. Strefy podokienne oraz okolice drzwi możesz wzmocnić spoinami z cienkich prętów, a całą elewację siatką z włókna szklanego.

Aby zabezpieczyć się przed spękaniami w miejscach łączeń płyt gipsowo-kartonowych, oklej je taśmą w trakcie ich układania.

Niezależnie od tego, czy budujesz swoje nowe lokum, czy wykonujesz remont pod klucz, zawsze zwracaj szczególną uwagę na jakość wykonania oraz wykorzystywane materiały. Pęknięcia w ścianach nie tylko szpecą, ale mogą być również zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich.
  • Share: